Site icon LuckyFit

Здравословно хранене на децата от 3 до 7-годишна възраст

Ранните години на децата са важна основа за бъдещото им здраве. Предпочитанията на децата и хранителните им навици също се формират в началото на живота, като имат редица последици за здравето и развитието в по-късните етапи от живота. 

Ето защо е важно храната, предоставена в ранните години, да осигурява подходящи количества енергия и хранителни вещества и да подпомага развитието на здравословни хранителни навици при малките деца. Това е един лесен, достъпен и отговорен начин да се осигури на всяко дете най-добрия старт в живота.

Храненето на децата е една от най-обсъжданите и актуални теми за родителите. Как да формираме правилни хранителни навици на децата в предучилищната възраст и какво да включим в менюто на децата? Разказваме всичко за това как трябва да се хранят децата между 3 и 7 години в редовете по-долу.

Какво се счита за добро хранене при децата в предучилищна възраст?

Основните принципи на здравословното и правилно хранене в този период са следните: 

Децата се нуждаят от 3 хранения на ден и от 1 до 3 подкрепитали закуски (сутрин, следобед и евентуално преди лягане). Здравословните закуски са също толкова важни, колкото и храната, която сервирате по време на хранене.

Най-добрите храни са цели, пресни и непреработени – пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, млечни продукти и месо; и домашно приготвени ястия. Гответе повече ястия у дома.

Ресторантите и заведенията за хранене имат повече добавена захар и нездравословни мазнини, така че готвенето у дома може да има огромно въздействие върху здравето на децата ви.

 

Захар и заместители на захарта

Предлагайте храни без добавена захар или заместители на захарта. Ограничете рафинираните захари (захароза, глюкозо-фруктоза, бяла захар) мед, меласа, сиропи и кафява захар. Всички те имат сходен брой калории и също допринасят за кариеса.

Захарните заместители, като аспартам и сукралоза, не добавят калории и не причиняват кариес, но те са много по-сладки от захарта и нямат хранителна стойност. Те могат да доведат до навика да харесвате само сладки храни и да затруднят детето ви да се адаптира към плодовете и зеленчуците. Добре е да ги ограничите в диетата на детето си.

Осигурявайте на детето прием на естествени захари от пресни плодове и сушените им версии – стафиди, фурми и др. 

Сок и вода

От съществено значение е да :

Понякога децата пият твърде много по време на хранене или между храненията, което ги кара да се чувстват сити.

Натрий

Натрият е минерал, който поддържа правилните течности в тялото ви. Също така е необходимо за нервна и мускулна функция. Но яденето на твърде много натрий може да доведе до високо кръвно налягане, което увеличава риска от сърдечни заболявания. Натрият обикновено се нарича сол. 

Предлагайте на детето си здравословни храни с ниско съдържание на натрий възможно най-често. Преработените и предварително опаковани храни обикновено съдържат големи количества натрий. Твърде много натрий в детска възраст може да доведе до предпочитание към солена храна, което е свързано със затлъстяване и/или заболяване по-късно в живота.

Ами мазнините?

Здравословните мазнини съдържат основни мастни киселини като омега-3 и омега-6, които не могат да се произвеждат в организма и трябва да идват от храната. Ограничете преработените меса, които имат високо съдържание на мазнини, натрий (сол) и нитрати (хранителни консерванти).

Менюто за седмицата на детето трябва да включва: 

Бяло месо

Дневни хранения за децата между 3 и 7 години

За правилното хранене за децата на възраст между 3 и 7 години, примерното меню за деня трябва да предлага следните неща.

Основна сутрешна закуска 

Това е основното и задължително хранене, което трябва да осигури на младия човек запас от енергия за няколко часа. Малка тайна за преодоляване на нежеланието да се яде сутрин: хранете детето си само когато тялото му напълно се е събудило. 

Събуждането отнема от 20 до 40 минути. Закуската може да включва: каша (с масло или мляко), тестени изделия, картофено пюре; яйца, сирене; месо или риба; какао, чай, натурален сок, компот или мляко. 

Късна или подкрепителна втора закуска

Като втора закуска, може да предложите: плодове (ябълка, банан, круша); сандвич със сирене или варено филе; бисквитките или кифли, домашно приготвени, ядки или сушени плодове; напитка (компот, сок, айрян, негазирана вода, плодова напитка). 

Млечните продукти, сладкишите и плодовете трябва да се консумират отделно. Децата трябва да пият вода, като се нуждаят от 30 ml на 1 kg телесно тегло на ден.

Обяд

Обядът е основното хранене, по време на което е важно детето да получи първо, второ и десерт.

Те от своя страна са :

Важно е да обясните на детето си, че нито един сандвич не е толкова здравословен като чиния с топла супа.

Следобедна закуска 

Между обяда и вечерята е препоръчително да закуси малко, но най-голямото количество храна трябва да се яде сутрин, по време на закуска и обяд.

Вечеря

Вечерята е лека, за предпочитане включваща и топла храна. Препоръчително е да вечеря поне 2 часа преди лягане. 

Ето какво можете да предложите на детето си за вечеря :

Бобови растения с пресни зеленчуци и др.

Как да комбинирате храните на детето?

Не забравяйте да комбинирате правилно храните на децата си, следвайки няколко прости правила:

Как да възпитате правилни хранителни навици в децата си?

Освен за качеството на храната, родителите следва да се погрижат и за нещо много по-фундаментално, а именно – децата да познават и разбират ролята на храненето като извор на удоволствие, здраве и сила. 

За целта, дългосрочното здравословно хранене на децата минава през няколко важни родителски задачи:

Разбира се, има и продукти, от които е добре да се откажете изобщо и изцяло. Здравословното хранене е изцяло лишено от полуфабрикати и храни за бързо хранене.

Като например:

Пикантните продукти също не са подходяща храна за деца, поради високата чувствителност на стомаха. Макар и да не са нездравословни сами по себе си, лютите ястия могат да създадат стомашен дискомфорт, диария или киселини – екстри, които вероятно бихте желали да спестите на децата в предучилищния период. 

Ами ако детето е придирчиво или злоядо?

Не всички деца имат еднакъв апетит и поемат еднакво количество храна с охота. Ако детето ви не е от най-запалените фенове на храненето като ритуал, имаме няколко ценни съвета за овладяване на положението.

Те са :

Просто не забравяйте да предложите на детето си разнообразни храни от всички групи храни, включително пресни плодове и зеленчуци, за да сте сигурни, че получава правилните хранителни вещества.

Тъй като имат малки стомаси, децата трябва да ядат малки количества често през целия ден. Децата знаят колко храна им е необходима и ще изядат количеството, от което се нуждае тялото им.

Преминаването към здравословна диета може да има дълбоко въздействие върху здравето на децата,. То помага да се поддържа здравословно тегло, да се избегнат определени здравословни проблеми, да се стабилизират настроенията и да се изостри ума. 

Затова, здравословната диета на децата в предучилищна възраст може да има дълбоко въздействие върху чувството за психическо и емоционално благополучие. Тя помага за предотвратяване на състояния като депресия, тревожност, биполярно разстройство, шизофрения и др.

И все пак – нормално е малките деца да отказват да ядат нови храни, както и да променят мнението си за храни, които са яли преди, или да искат една и съща храна всеки ден. Продължавайте да сервирате храна и леки закуски по едно и също време всеки ден и включвайте разнообразни храни.

Препоръчителни количества на порциите за деца на възраст от 3 до 7-годишна възраст

Общите препоръки за пълноценно хранене на децата от 3 до 7 години гласят, че средният калориен прием трябва да бъде между 1200 и 1600 калории на ден. Точната цифра може да варира в зависимост от пола, теглото и височината на детето, както и от нивото му на обичайна физическа активност. 

Имайте предвид, обаче, че 1200 калории от чипс, вафла и дебела тестена пица с колбас няма как да бъдат сравнени с 1200 калории от цели варива, неекстрахирани мазнини, сурови зеленчуци и ядки например. 

Тук следва да направим и най-важния извод – по-добре е детето ви да изяде по-малка порция качествена храна, отколкото същото или по-голямо количество продукти, които носят само вреда за тялото.

Пренасищането с бързи въглехидрати може тотално да премахне апетита за друга храна, така че пакетът солети или бисквитки “за да не е пазно стомахчето” е мечешка услуга, която вероятно не бихте искали да правите. 

Exit mobile version