Здравословното тегло има съществено значение за цялостното здраве и благополучие на човек. То подпомага нормалната функция на организма и подобрява енергийния баланс и физическата издръжливост. Освен това, носи удовлетворение, повдига самочувствието и допринася за емоционалната стабилност.
Лесно можете да проследите дали вашите килограми се намират в нормални граници, като използвате индекса на телесната маса.
Какво е индекс на телесната маса
Индекс на телесната маса (ИТМ) представлява показател, чрез който се определя нормалното и здравословно тегло при хората в зависимост от техния ръст. Спрямо получената стойност се категоризират няколко групи и се диагностицира недохранване или затлъстяване. Името произлиза от Body Mass Index или съкратено – BMI.
Методът е разработен през 1869 г. от белгийския социолог и математик Адолф Кетле. Първоначално е създаден за целите на статистиката и се отнася до цялото население, а не до отделния човек. С годините обаче, се превръща в универсален индикатор за индивидуалното здраве.
Математическата формула за изчисляване на ИТМ
Индексът на телесната си маса можете да установите и сами, стига да знаете колко килограма тежите в момента и колко сте високи.
Той се изчислява по следната формула:
ИТМ = тегло (кг)/[височина (м)]²
Замествайки вашите лични показатели, получавате стойност, която определя в коя група спрямо теглото попадате.
Резултатите от това калкулиране не се отнасят за бременни или кърмещи жени, както и за хора с изразена мускулна маса или много голяма височина.
Фактори, влияещи на ИТМ
Макар че ИТМ е полезен индикатор за телесната маса и здравето на организма, тълкуването му трябва да бъде съобразено с индивидуалните характеристики на всеки човек.
Факторите, които влияят върху индекса, са:
- Възраст;
- Пол;
- Физическа форма;
- Етническа принадлежност;
- Метаболизъм;
- Начин на живот.
За най-точна оценка на здравословното състояние, всички изброени фактори трябва да се вземат под внимание, а при необходимост могат да се изискат и допълнителни анализи или прегледи.
Измерване на ИТМ при деца, юноши и възрастни
Определянето на ИТМ при деца и юноши под 18 години се прави по различен начин спрямо измерването при възрастните. Това се дължи на факта, че в процеса на своето развитие, подрастващите променят количеството на телесните мазнини, като момичетата са склонни да получат повече от тях в по-ранен етап от живота си.
При деца и тийнейджъри индексът на телесната маса се определя с помощта на диаграми за растеж и се изразява под формата на процент, като се обуславят различни групи спрямо възраст и пол.
Ако детето има индекс, сходен със средния на 5% до 85% от връстниците си с еднакви характеристики, то се счита, че теглото му е в здравословни граници.
Стойностите при възрастните са стандартизирани и се получават на база описаната по-горе формула. Важно е теглото и височината да бъдат измерени правилно, за да бъде резултатът максимално точен. Най-добре е килограмите да отчетете сутрин на гладно с леко облекло и чрез прецизно настроен кантар.
При меренето на височината е необходимо да стоите прави, с гръб към стената и да сте без обувки.
Интерпретация на резултатите от ИТМ
Спрямо стойността на индекса на телесна маса, се определя и вашето здравословно състояние, както и кои са свързаните с него потенциални рискове за здравето.
Представяме ви подробна таблица с границите на индекса в съответствие със степените на недохранване и затлъстяване, определени от Световната здравна организация. Тя ще ви помогне да се ориентирате в коя категория попадате спрямо отношението на теглото и височината си.
Статус | ИТМ |
Тежко недохранване | < 16,00 |
Средно недохранване | 16,00 – 16,99 |
Леко недохранване | 17,00 – 18,49 |
Поднормено тегло | < 18,50 |
Нормално тегло | 18,50 – 24,99 |
Наднормено тегло | ≥ 25,00 |
Предзатлъстяване | 25,00 – 29,99 |
Затлъстяване | ≥ 30,00 |
Затлъстяване I степен | 30,00 – 34,99 |
Затлъстяване II степен | 35,00 – 39,99 |
Затлъстяване III степен | ≥ 40,00 |
Прието е стойностите на ИТМ за нормално тегло, които са показани в таблицата, да отговарят за възраст между 18 и 24 години. Те постепенно се увеличават, а границата за 65+ става от 25 до 30.
Тъй като голямо значение за резултата има процента мускулна маса на тялото, при висок такъв е възможно да попаднете в неправилна за вас категория. В тези случаи степента на натрупване на мазнини може бъде определена по-точно с помощта на два други показателя, даващи информация за телесния обем и затлъстяването.
Индекс на телесната маса и здравословните рискове
Недохранването и затлъстяването са тясно свързани с възникването на различни здравословни проблеми.
Рискът от сърдечно-съдови заболявания е значително по-висок при хората с наднормено тегло. Затлъстяването е една от основните причини за появата на диабет тип 2, високо кръвно налягане, остеопороза, сънна апнея, някои видове рак, както и проблеми с дихателната система.
От своя страна, поднорменото тегло носи риск от развитие на анемия, дефицити и намалена костна плътност. То води до проблеми с фертилитета и отслабена имунна система, а последното прави хората по-податливи и уязвими към вируси и инфекции.
Подходи за балансиране на ИТМ
При нисък индекс на телесната маса и състояния, близки до недохранване, е необходимо наддаване на тегло. Това може да се случи чрез увеличаване на количеството приемана храна, както и намаляване на физическата натовареност. За да бъде здравословно покачването обаче, процесът трябва да се следи от лекар.
От своя страна, достигането на здравословен индекс при наличие на наднормено тегло и затлъстяване изисква цялостна промяна в начина на живот. Тя се изразява в редовна физическа активност, балансирана диета и усвояване на полезни навици.
Важна тук е консултацията с диетолог или друг здравен специалист, който може да определи кои са подходящите храни и в какво количество да се приемат те. Препоръчително е режимът да включва цели и непреработени, богати на витамини, минерали и други полезни вещества храни.
Редовното спортуване също има значителна роля за постигането на нормален ИТМ. То е свързано с изгарянето на мазнини и дава контрол над теглото. Упражненията трябва да бъдат съобразени с индивидуалните възможности, за да се постигне максимално добра форма.
Всичко това е заложено в програмата за отслабване ЛъкиФит.
Ние ви предлагаме специално разработен хранителен режим с намален прием на калории и модел на хранене, който по здравословен начин подкрепя успешната загуба на тегло.
Освен него, е включено и разнообразие от физически активности, като йога, водна гимнастика, танци, преходи и тренировки с персонализирани упражнения. Запознаването с всички тези практики ви дава възможност да придобиете полезни навици, които да използвате в дългосрочен план.
Често задавани въпроси
Какво се прави при наличие на висок ИТМ?
Ако след изчисление на ИТМ попаднете в категориите за наднормено тегло или затлъстяване, е необходимо да се обърнете към медицински специалист, който да направи нужните прегледи и изследвания и да разбработи план за постигне и поддържане на здравословни килограми.
Каква е ролята на ИТМ в процеса на отслабване?
ИТМ може да бъде полезен инструмент за проследяване на прогреса при отслабване, но освен него, под внимание трябва да се вземат и други показатели – процент на телесните мазнини, обиколка на талията, общото здравословно състояние.
Може ли ИТМ да помогне за планирането на хранителен режим или фитнес програма?
ИТМ е показател, от който започва съставянето на диета и програма с упражнения, но не бива да бъде единственият фактор, от който да зависят те.