Жена, която в едната си ръка държи табла с плодове, а в другата табла със сладкиши.

Постигането на гладка и здрава кожа понякога може да бъде истинско предизвикателство, особено когато страдате от целулит. В съвремието са известни немалко решения за справяне с този проблем, а в тази статия ви представяме най-ефективните от тях.

Преди това обаче се запознайте със същността на това състояние, какви са причините за появата му и как може да се предотврати или намали.

Какво е целулит и свързан ли е с теглото

Целулитът е състояние, при което се получава неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан най-често в зоната на бедрата, корема и седалището. Той е по-видим при хора с наднормено тегло, но това не е критерий за появата му, тъй като от него страдат дори и тези с нормално или слабо телосложение. 

Целулитът се дели на три основни вида:

  • Воден целулит – нарича се още отточен и е в резултат от задържане на течности в организма.
  • Целулит с фиброзни сраствания – това е целулит в много напреднала фаза, при която мастните клетки притискат нервни окончания.
  • Целулит с отпускане на кожата – или още мек целулит, който е по-лесен за третиране, а кожата има пухкав вид и е студена на допир.

За целулита са характерни промените по повърхността на кожата, които ѝ придават вид на портокалова кора. Оттук произлиза и често срещаното наименование на кожа с целулит – “портокалова кожа”. 

Освен това, той има четири различни степени на проява – от идеално гладка кожа, при която липсва, до такава, по която е ясно изразен и видим във всяка една позиция на тялото.

Жена показва целулита си и държи портокал, който изобразява нейната "портокалова кожа".

Жените са по-предразположени към образуването на целулит спрямо мъжете. Това се дължи на различната структура на съединителната тъкан, което позволява на мастните клетки да се натрупват по-лесно и да предизвикват видими вдлъбнатини и неравенства. За жените е характерна появата на целулит по бедрата, краката, хълбоците и долната част.

Фактори, допринасящи за появата на целулит

Най-често появата на целулит е свързана с комплекс от редица фактори, които могат да се разделят на два основни вида.

Първите са генетични и обхващат структурата и текстурата на кожата, хормонален статус, както и предразположеност на тялото по рождение да образува целулит. 

Вторите се наричат второстепенни и разликата с генетичните е, че те зависят от начина на живот, т.е. на тях може да се влияе. Такива са липса на движение, неправилна диета, бременност, вредни навици и други.

Медицински причини за появата на целулита

Хормоналните промени в пубертета, както и по време на бременност и навлизане в менопауза са едни от основните причини, поради които се образува целулит. Основно влияние при жените имат нивата на половия хормон естроген, който е свързан със съединителната тъкан и кръвообращението.

Други медицински причини могат да бъдат:

  • Влошена колагеногенеза;
  • Забавен метаболизъм;
  • Вродени заболявания на кожата;
  • Нарушения в лимфната циркулация.

Дългосрочната употреба на лекарства, като някои кортикостероиди, антидепресанти и хормонални медикаменти, могат да предизвикат увеличаване на теглото и промени в структурата на кожата, които са друга причина за поява на целулит.

Диетични причини за появата на целулита

Храната, която приемате, е от съществено значение за развитието на целулит. Неправилната диета води до задържане на течности, натрупване на мазнини и появата на възпалителни процеси.

Жена, която в едната си ръка държи табла с плодове, а в другата табла със сладкиши.

В този смисъл диетичните причини за появата на целулит са:

  • Честа консумация на захар, преработени въглехидрати и трансмазнини;
  • Недостатъчно фибри в хранителния режим;
  • Дехидратация;
  • Употреба на много сол;
  • Прекомерен прием на алкохол и кофеин.

Не на последно място се нарежда недостигът на основни хранителни вещества, който е пряко свързан и с гореизброените фактори. Липсата на витамини и минерали влошава здравето на кожата и съединителната тъкан, което пряко влияе върху състоянието на целулита.

Физическата активност и целулита

От особено значение за целулита е и физическата активност. Липсата на редовни упражнения, както и цялостното обездвижване, водят до намалена циркулация на кръвта, увеличаване на мастните клетки, отслабване на мускулатурата и натрупване на токсини.

Това пречи на ефективното доставяне на кислород и хранителни вещества до кожата и затруднява изгарянето на излишните мазнини. Тъканите стават по-отпуснати, увеличава се отока в засегнатите области, появяват се възпаления и кожата става по-груба и неравна. По този начин видимостта и състоянието на целулита също се влошават, като не е изключена и появата на нов такъв.

Може ли да се премахне целулитът и как

Пълното премахване на целулита може да бъде трудно постижимо, но възможност за неговото значително намаляване със сигурност съществува и тя не е една.

Ако вземем предвид всичко описано по-горе, стигаме до извода, че коригирането на диетата е основен фактор в борбата с целулита. Балансираното хранене осигурява полезни вещества, които поддържат здравето и еластичността на кожата и трайно намаляват неговата видимост. Затова помага и активният начин на живот, чрез който се укрепват мускулите, отстраняват се излишните течности и токсини от организма, както и мастните депа, а състоянието на кожата се подобрява.

Здравословната диета и редовната физическа активност са два начина, по които можете да си помогнете отвътре навън за справяне с този проблем и които зависят изцяло от вас. Не забравяйте само, че всичко трябва да бъде в нормални граници, за да не се стига до обратен ефект.

В следващите редове ви представяме какви други възможности за премахване на целулит съществуват.

Козметични продукти

В специализираните козметични магазини и аптечната мрежа се срещат редица антицелулитни продукти, които са много полезна част от комплексния подход срещу това състояние. 

Жена използва крем против целулит върху бедрата си.

Те съдържат естествени съставки, като растителни екстракти и масла, етерични масла, кофеин, карнитин, лимонова трева, бадем и други. Действието им активира обмяната на веществата, подобрява лимфодренажа, изглажда и хидратира кожата и успокоява възпаленията.

Можете да откриете тези продукти под най-различна форма – масло, гел, серум, лосион и най-разпространената – крем за целулит.

Масажни техники

Масажите против целулит имат за цел да подобрят циркулацията на кръвта и лимфата в засегнатите зони, което от своя страна да подпомогне разграждането на натрупаните мазнини и да елиминира токсините. Колко често се правят масажи и кога да очаквате резултати от тях зависи от индивидуалните особености на вашата кожа, както и от постоянството ви.

Най-популярни срещу целулит са класическият, лимфният и антицелулитният масаж, които включват разнообразие от техники за подобряване текстурата на кожата. Те могат да се изпълняват от професионални масажисти или в домашни условия, стига да са усвоени необходимите движения. Извършването им е ръчно, а за да се подисли ефектът, могат да се използват специални масажни средства, като вендузи, чашки, топки, масажен ролер или четка за целулит.

Процедури и терапии

Съвременната естетична медицина предлага множество процедури за премахване на целулит, различни по вид и технология на изпълнение. От апаратните най-ефективни са тези, които използват радиочестотна енергия, акустични вълни, лазер, вакуум или ултразвук. От инжекционните силно предпочитана е антицелулитната мезотерапия.  

Извършване на процедура против целулит с помощта на апарат.

Тези процедури имат различни продължителност, ниво на дискомфорт и брой повторения. Степента на проблема също има значение, а правилната терапия е тази, която отговаря изцяло на индивидуалните особености и нужди на тялото.

Инвазивни методи

Липосукцията е един от най-предпочитаните методи за лечение на тежък целулит. Нарича се още липоскулптура или липопластика и представлява хирургична интервенция, при която локално се премахва натрупаната мастна тъкан с помощта на сонда. 

Лазерната липосукция е друга инвазивна процедура, подобна на традиционната, с разликата в това, че лазерът разгражда мазнините, преди те да бъдат изсмукани.

Алтернативни терапии

Освен всички изброени до момента начини за борба с целулита, съществуват и няколко алтернативни такива.

По-известни от тях са:

  • Акупунктура;
  • Криотерапия;
  • Ароматерапия;
  • Калотерапия;
  • Хидротерапия;
  • Гуаша.

Тези методи помагат за подобряване на кръвообращението, детоксикацията на тялото и стимулиране на лимфния дренаж, което трайно допринася за намаляване на целулита.

Програмата за отслабване ЛъкиФит към Апартхотел Лъки Банско СПА & Релакс предлага антицелулитен и дрениращ тялото масаж в комбинация с матрично-ритъмна терапия за всеки участник, който избере пакет Бюти фит. 

Към него е включена още и пресотерапия, която представлява процедура за стягане на тялото и лимфен дренаж. 

Освен това, при минимален престой от 7 нощувки, участниците получават бонус един класически масаж, който също е много подходящ при наличие на целулит.

Често задавани въпроси

Каква е връзката между добрата хидратация и целулита?

Пиенето на достатъчно вода подпомага детоксикацията на организма и значително подобрява еластичността на кожата, което въздейства и върху видимостта на целулита.

Каква е ролята на антиоксидантите в борбата с целулита?

Антиоксидантите защитават клетките от вредата на свободните радикали, намаляват възпаленията и подобряват здравето на кожата. По този начин предпазват от появата на целулит или значително подпомагат състоянието при вече наличен такъв. Най-лесният начин да си набавите антиоксиданти е чрез здравословна и балансирана хранителна диета.

Какъв е ефектът на тютюнопушенето върху целулита?

Тютюнопушенето влошава проблема, тъй като никотинът уврежда кръвоносните съдове и затруднява кръвообращението, а кожата става по-слаба и по-малко еластична.

Направете вашата резервация
starstarstarstarstar