Прочистването на червата е важен процес за доброто здраве и оптималното функциониране на тялото. Чрез него се постига възстановяване на вътрешния баланс, а това носи редица ползи за физическото и психическото благосъстояние на всеки човек.
В днешния материал ще разгледаме в кои случаи се налага извършване на детоксикация, кои са най-безопасните техники за това и какво да вземете предвид при избора на подходящ метод.
Кога имате нужда от прочистване на червата
Ако изпитвате затруднения с храносмилането и тялото ви показва признаци за цялостен дисбаланс, вие имате нужда от прочистване на червата.
Основните симпотми, които сигнализират за необходимостта от този процес, са:
- Липса на енергия – забавянето на метаболизма и неефективното усвояване на хранителни вещества води до състояния като сънливост, хронична умора и трудности при изпълнение на ежедневните задачи.
- Слаб имунитет – чести вирусни или бактериални инфекции, както и затруднения във възстановяването след боледуване са индикация за нужда от прочистване.
- Храносмилателни нарушения – натрупването на токсини в червата причинява прекомерно образуване на газове, подуване на корема и нередовност в изхожданията, както и болезнените спазми.
- Кожни раздразнения – кожата “отразява” състоянието на червата, ето защо при дисбаланс в чревната флора често срещани проблеми са акне, дерматит, както и зачервени и сухи участъци по лицето и тялото.
- Лош дъх – дисбактериозата в червата води до появата на неприятен дъх от устната кухина, въпреки спазването на добра хигиена.
Освен изброените състояния, прочистването на червата е препоръчително при загуба на тегло без видима причина, чупливи нокти и суха, изтощена коса. То се прилага и за подобряване на емоционалното състояние при хора, които често изпитват раздразнение, тревожност, имат неспокоен сън или рязко променят настроението си.
Методи за пречистване на червата
Методите за този процес са разнообразни и включват различни средства за детоксикация. От консумацията на определени храни и напитки до стимулиращи масажи – всеки има своята роля за подобряване на чревната функция.
В следващите редове ви представяме 16 безопасни техники, с които ще постигнете оптимално прочистване и ще подобрите общото си здраве.
Храни
Един от най-лесните и щадящи начини за пречистване е консумацията на храни, богати на фибри, витамини, минерали и други полезни вещества. Те подсилват храносмилането, отстраняват токсините и балансират чревната флора.
Подходящи плодове за подобряване на перисталтиката са:
- Ябълки;
- Круши;
- Сливи;
- Праскови;
- Каисий;
- Смокини;
- Малини.
Цитурси като портокали, мандарини и грейпфрут стимулират храносмилателната система, подпомагат разграждането на храната и снабдяват тялото с големи количества витамин С.
Плодовете можете да консумирате през целия ден като лека закуска или десерт след основното ядене.
Зеленчуците също са незаменими за здравето на червата:
- Броколи и карфиол – детоксикират и намаляват риска от възпаления.
- Цвекло – нормализира храносмилането и насърчава редовното изхождане.
- Зеле – действа очистващо и премахва отпадните и вредни вещества.
- Моркови – предпазват от запек и поддържат нормалната функция на червата.
- Зеленолистни зеленчуци – имат антиоксидантни свойства и подобряват работата на храносмилателния тракт.
Те са подходящи както в сурово състояние в свежи салати, така и печени, задушени или на пара като гарнитура към обяда или вечерята.
Добавянето на тиквено и ленено семе към диетата също дава пречистващ ефект. Тези семена са отлични източници на фибри, полезни съединения, омега-3 мастни киселини и минерали. Тяхното действие се изразява в улеснено преминаване на храната през червата и поддържане на общото здраве. Можете да ги използвате като поръска към зелени и плодови салати, в смутита или като добавка към здравословни десерти.
Не на последно място се нарежда и редовната консумация на кисело мляко. То е богато на пробиотични бактерии, които ускоряват метаболизма и възстановяват баланса на чревната микрофлора. Млякото е подходящо за сутрешна или следобедна закуска, като често се съчетава с плодове или ядки.
Напитки
Освен чрез храна, прочистването на червата може да се извърши по естествен начин и с някои напитки.
Комбинацията от вода и морска сол е много подходяща за тази цел. Водата ускорява изхвърлянето на вредните вещества, а солта помага за възстановяването на електролитния баланс в организма.
Не по-малко ефективен е ябълковият сок. Съдържащият се пектин в състава на ябълките работи като слепващ агент и ускорява отстраняването на отпадъчните продукти от тялото. Освен това той действа и пребиотично, като подхранва полезните бактерии в червата.
Консумацията на лимонов сок сутрин на гладно също действа очистително. Към една чаша хладка вода се добавя сокът на половин лимон с малко мед и щипка сол. Сместа се разбърква и се пие в продължение на една седмица.
Зеленият чай е друга напитка, подходяща за детокс на червата. Той е богат на аминокиселини, фибри и полифеноли, които намаляват възпаленията, подобряват чревното здраве и подхранват микрофлората.
Особено полезен за прочистване на дебелото черво е ябълковият оцет. Той съдържа вещества, които нормализират работата на храносмилателната система, а киселинността му елиминира токсините в тялото. За най-добър резултат е необходимо да консумирате всяка сутрин една чаша вода с 2 супени лъжици натурален ябълков оцет и малко мед на вкус за подслаждане на напитката.
Билки и подправки
Прочистване може да се извърши и с помощта на билки и подправки. Много от тях притежават силни противовъзпалителни и детоксикиращи свойства и са богати на полезни за здравето съединения.
Едни от най-подходящите билки за детоксикация на червата са:
- Майчин лист (сена) – отличава се със своето слабително действие.
- Бял трън – подпомага черния дроб в процеса на пречистването.
- Мента – действа успокояващо и стимулира храносмилането.
- Мащерка – премахва възпаленията и облекчава неразположенията.
Те се консумират под формата на чай.
От подправките се отличават куркумата, джинджифилът и черният пипер.
Куркумата съдържа мощен антиоксидант, наречен куркумин, който действа благотворно не само върху червата, но и върху целия организъм.
Джинджифилът доказано помага при наличие на проблеми като прекомерно отделяне на газове или киселини.
От своя страна, черният пипер има леко диуретично действие и спомага за усвояването на хранителните вещества. Можете да добавяте тези подправки към своите ястия за повече вкус и питателност.
Смутита и фрешове
Смутитата и фрешовете са чудесен и лесен начин за прочистване на червата. Те съдържат много витамини, минерали и фибри, а съставките им могат да се комбинират така, че да удовлетворят всеки вкус.
Много подходящо за целта е смути от шепа спанак, една зелена ябълка, половин краставица и прясно изцеден сок от лимон. Добавете продуктите към 1 чаша вода, пасирайте и консумирайте по време на закуска.
А за да си направите вкусен фреш, можете да използвате ябълки, круши и моркови, към които да добавите малко джинджифил и мента за свежест.
Специализирани режими
Специализираните режими за прочистване на червата включват различни по вид диети и други хранителни подходи, които стимулират естествения процес на детоксикация и подсилват функциите на стомашно-чревния тракт.
Подобни режими са тези, при които се набляга на консумацията на много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и семена. Не по-малки популярни са и диетите с периоди на гладуване, както и тези, които изискват приема само на течности като вода и сокове за определено време.
Детокс може да се извърши и с режими, които налагат меню с преобладаващи ферментирали или сурови храни. Тяхната цел е да подпомогнат процеса по самоочистването на тялото и да възстановят баланса в чревната флора.
Специализирани процедури
Към процедурите спадат клизмите със своето очистително действие. Много от тях могат да се закупят от аптечната мрежа и да се извършат в домашни условия, като е необходимо да се следват указанията на опаковката.
Употребата на различни лаксативни сиропи и добавки със слабителни свойства е друга безопасна техника за прочистване на червата. Нужно е да се спазва точната дозировка, която води до меко и нормално изхождане, тъй като превишаването на количеството може да доведе до диария и други проблеми.
Масажите също подобряват храносмилането и стимулират чревната перисталтика и детоксикацията. Те включват леки кръгови движения върху коремната област и лесно могат да бъдат изпълнени у дома.
Как да направите информиран и безопасен избор
Необходимо е изборът ви на метод за прочистване и премахване на токсините да бъде съобразен с индивидуалните ви нужди, предпочитания и здравословно състояние.
Препоръчително е преди започването на каквато и да е детоксикация да направите консултация със здравен специалист, особено ако страдате от хронично заболяване или приемате някакви медикаменти. Той ще ви посъветва кой метод да изберете и ще ви обясни всичко, което трябва да знаете за него.
Трябва и да сте наясно, че неправилното извършване на прочистването може да доведе до появата на някои странични ефекти като дехидратация и дисбаланс в микрофлората. Ето защо е важно да съобразите избора си, да изпълнявате стриктно дадените указания и да прекратите процеса в случай, че не се чувствате добре.
Често задавани въпроси
Кои плодове и зеленчуци за прочистване на червата са включени в менюто на програмата за отслабване ЛъкиФит?
Петстепенното ежедневно меню на програмата включва консумацията на броколи, краставици, ябълки, спанак, рукола, цвекло и много други полезни плодове и зеленчуци, действащи детоксикиращо и очистващо на червата.
Кои храни трябва да се избягват в процеса на прочистване?
Не е препоръчителна консумацията на продукти с високо съдържание на мазнини и захар, полуфабрикати и тестени изделия по време на прочистване. Тези храни “задръстват” червата и се превръщат в пречка на процеса по детоксикация.
Какви препоръки трябва да се спазват след прочистването на червата?
За да продължите да се чувствате добре и след края на процеса, е необходимо да поддържате здравословна и балансирана диета, да пиете много вода, както и да спортувате редовно. По този начин ще избегнете натрупването на токсини и появата на нови нарушения в храносмилането.