Жена измерва обиколката на талията си, за да следи за наличие на висцерални мазнини.

Мазнините са основен и много важен за здравето на организма хранителен компонент. Те участват в обмяната на веществата и имат главна роля в поддържането на енергийния баланс в тялото. 

Освен това те са съставна част на клетъчните мембрани, като поддържат стабилна структурата на клетките. Тяхната функция подпомага и усвояването на мастноразтворимите витамини, както и регулира нивата на хормоните.

Особено внимание от страна на всеки човек изискват висцералните мазнини. Това са вид коремни мазнини, които има съществено значение за правилното функциониране на организма, а контролът върху тях служи за превенция срещу множество заболявания.

В следващите редове ще научите какво представляват висцералните мазнини, как се измерват и кои са ефективните методи за тяхното изгаряне.

Дефиниция и класификация на висцералните мазнини

Висцерална мазнина се нарича слоят мастна тъкан, който обвива важни органи като червата, черния дроб и панкреаса. Доказано е, че тя освобождава хормони и отделя в кръвта вещества, наречени цитокини, което я прави метаболитно активна. 

Висцералната мастна тъкан предпазва органите в коремната кухина от наранявания и вредни въздействия. Въпреки това нейното прекомерно натрупване може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

За разлика от подкожната мазнина, тя е много по-трудно измерима и се наслагва само в горната част на тялото. В повечето случаи това влияе и върху външния вид, като прави фигурата по-несъразмерна.

Фактори, влияещи върху натрупването на висцерални мазнини

Натрупването на висцерални мазнини се дължи на редица фактори, като някои хора са по-предразположени към него от други. Това са мъжете, жените в менопауза, тези, които употрябват големи количества алкохол и хора, които имат склонност към напълняване.

Жена с натрупани мазнини в областта на корема.

Основните фактори, които влияят върху натрупването на висцералните мазнини, са:

  • Нездравословна диета – консумацията на храни, които са бедни на фибри, витамини и полезни мазнини, нарушава метаболизма и значително повишава риска от затлъстяване в областта на корема.
  • Вредни хранителни навици – преяждането и храненето през нощта, особено с нездравословни продукти, водят до излишък на калории, които се съхраняват като мазнини.
  • Липса на движение – заседналият начин на живот влошава обмяната на веществата, намалява разхода на енергия и допринася за образуването на излишни мазнини, включително висцерални.
  • Хормонален дисбаланс – нарушените хормонални нива често предизвикват напълняване, което е особено видимо в зоната на талията.
  • Стрес – при стресови ситуации в големи количества се отделя т.нар. “хормон на стреса” – кортизол, а това повлиява върху метаболитните процеси и образуването на мастни депа.
  • Недостиг на сън – недоспиването възпрепятства изгарянето на калории, което води до покачване на килограми и съхранение на повече висцерални мазнини.

Не на последно място се нарежда и дефицитът на някои витамини и минерали, по-важен от които е този на магнезия. Недостигът на микроелементa затруднява функцията на инсулина да доставя глюкоза до клетките, което покачва нивото на кръвната захар и стимулира натрупването на висцерални мазнини.

Измерване на нивото на висцерални мазнини в организма

Един от най-лесните начини за това е определянето на обиколката на талията с помощта на мерителна лента. Резултат над 88 см при жените и 102 см при мъжете е сигнал за прекомерно натрупване на висцерални мазнини.

Жена измерва обиколката на талията си, за да следи за наличие на висцерални мазнини.

Тяхното наличие може да бъде доказано и чрез измерване на общия процент телесни мазнини, както и чрез отчитане на ИТМ (индекс на телесната маса). Компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс са други методи, които дават информация за нивата им.

Измерването на висцералните мазнини може да стане и посредством апаратът Танита. Той се използва за анализиране на състава на тялото чрез слаб биоелектрически импулс, който преминава по-трудно през мастните тъкани. Съпротивлението, което среща там, се нарича импеданс и се дължи на ниското съдържание на електролити и вода в тях.

Преглед с апарат Танита се извършва в програмата за отслабване ЛъкиФит. Той се провежда два пъти – в началото и в края на престоя. Целта е определяне на нивото на висцералните мазнини преди и след изпълнение на методите за тяхното намаляване, заложени в програмата. 

Връзка между висцералните мазнини и здравословните проблеми

Колкото по-голямо е количеството висцерални мазнини около вътрешните органи, толкова по-голям е рискът от развитие на различни заболявания.

Мъж мери кръвното си налягане при лекар.

Висцералните мазнини са свързани с появата на:

  • Високо кръвно налягане;
  • Повишени нива на триглицеридите;
  • Увеличена кръвна захар;
  • Хормонални нарушения;
  • Увреждания на черния дроб.

От своя страна, тези състояния могат да доведат до диабет, различни заболявания на сърцето и дори инсулт. Освен тях не са изключени деменция и болест на Алцхаймер.

Високият процент висцерални мазнини в тялото предразполага и към развитие на злокачествени образувания най-често в дебелото черво или гърдите.

Ефективни методи за изгаряне на висцерални мазнини

Намаляването на висцералните мазнини е най-ефективно, когато е следствие на комплексна промяна в начина на живот. 

На първо място се нарежда спазването на хранителен режим с калориен дефицит, съчетано с повишаване на физическата активност чрез ежедневни тренировки. Целта е изразходване на по-голямо количество калории от това, което се приема с храната. По този начин се постига постепенно отслабване и стопяване на висцералните мазнини.

Контролът върху стреса и пълноценният сън също имат съществено значение за това. 

Прилагането на различни техники за справяне със стреса се отразява благотворно не само върху психическото състояние, но и върху физическото здраве и добрата форма. 

От своя страна, качественият сън подобрява метаболизма и инсулиновата чувствителност, както и нивата на хормоните. Той е нужен на организма, тъй като подпомага ефективното изгаряне на мазнини, в това число и висцерални.

Не на последно място се нарежда и отказът от вредни навици като тютюнопушене и употреба на прекомерни количества алкохол.

Значението на физическата активност при борбата с висцералните мазнини

Редовната физическа активност е основен елемент в борбата с висцералните мазнини. 

Подходящи за тяхното премахване са аеробните упражнения – бързо ходене, бягане, плуване и колоездене. Те допринасят за намаляване на мазнините и за отслабване в корема.

От друга страна, силовите тренировки подобряват обмяната на веществата в организма и трайно увеличават мускулната маса. Те също са приложими за постигане на оптимално ниво на тези мазнини.

Най-ефективна е комбинацията между кардио и силови упражнения.

Диета и хранителни принципи за намаляване на висцералните мазнини

Както вече споменахме, редовните физически упражнения трябва да бъдат съчетани със здравословен хранителен режим. Препоръчително е той да включва повече фибри и полезни мазнини и по-малко висококалорични продукти. 

Богатите на протеини храни също са много подходящи при това състояние. Те дават чувство за ситост и енергия, което намалява общия прием на калории.

Полезни плодове и зеленчуци, част от диетата за изгаряне на висцерални мазнини.

Ефективната диета за намаляване на висцералните мазнини включва: 

  • Зеленчуци – спанак, броколи, тиквички, чушки, червено цвекло, чери домати.
  • Плодове – ябълки, боровинки, малини, портокали, праскови, лимони.
  • Растителни протеини – боб, червена леща, грах, овес, киноа.
  • Ядки и семена – орехи, бадеми, лешници, конопено семе, кедрови ядки.
  • Месо – телешко, пилешко, риба.
  • Млечни продукти – козе сирене, синьо сирене, котидж, кисело мляко.
  • Зелени подправки – целина, пресен лук, мента. 

Тези и много други полезни храни са част от ежедневното меню в ЛъкиФит, което е базирано на средиземноморския режим на хранене. 

Тази диета има доказано действие при отстраняването на висцералните мазнини и свързаните с тях метаболитни и сърдечно-съдови заболявания. В нея се набляга на храни, които съдържат здравословни мазнини като авокадо, зехтин, мазни риби и ядки. Освен това режимът изисква и всекидневната консумация на големи количества растителни продукти, особено пресни плодове и зеленчуци. 

Не без значение са и хранителните принципи, които е нужно да бъдат спазвани за успешното изгаряне тези мазнини. Редовното хранене на малки порции поддържа нивата на кръвната захар и предотвратява преяждането. Освен него е необходима и консумацията на повече вода. Тя помага за контрол над апетита и значително подпомага функциите на метаболизма.

Медицински процедури и терапии за отстраняване на висцерални мазнини

Съществуват различни медицински процедури, които помагат за отстраняване на коремните мазнини. 

Една от тях е неинвазивната криотерапия, която стимулира метаболизма и успешно се бори с излишните килограми. Към нея се причисляват термо- и радиочестотната липолиза, както и ултразвуковата кавитация. Инвазивна процедура е абдоминопластиката

Важно е разберете, че всички тези процедури редуцират мастните тъкани, но не са специално насочени към отстраняването на висцералната мазнина. Въпреки това те могат да бъдат допълнение към здравословния начин на живот, който остава най-доброто средство за борба срещу нея.

При престой от 14 дни в програмата на ЛъкиФит е заложена една безплатна криотерапия.

Често задавани въпроси

Какви са симптомите, които показват наличието на висцерални мазнини?

Нарастващата обиколка на талията е типичен симптом за наличието на висцерални мазнини. Към него спадат умората, покачването на килограми и затрудненото отслабване. Много често обаче симптоми липсват, докато не се появат здравословни проблеми.

Колко време отнема изгарянето на висцералните мазнини?

Това зависи от редица фактори, най-важни от които са теглото, индивидуалният метаболизъм и начинът на живот. Обикновено при воля и постоянство резултатите са видими до няколко седмици.

Кои храни подпомагат натрупването на висцерални мазнини?

Това са продукти с добавена захар и високо съдържание на трансмазнини и изкуствени добавки – чипс, бял хляб, консеври, торти, сладкиши, пици, готови сосове и много други. Консумацията на газирани напитки също не е препоръчителна.

Как може да се следи напредъкът в процеса за намаляване на висцералните мазнини?

За това помагат редовното теглене и честите тестове за телесен състав. Препоръчително е да се обърнете към специалист, който да провежда правилно всички измервания и да следи здравословното ви състояние.

Направете вашата резервация
starstarstarstarstar