Често покачването на теглото се случва в резултат на калориен излишък и липсата на физическа активност. Това обаче не са единствените причини за появата на нежелани килограми.
Хормоналният баланс има важна роля за жизнените процеси в организма включително и за правилната обмяна на веществата.
В този аспект всеки, страдащ от наднормено тегло, си задава въпроса: „Кои хормони да изследвам при напълняване?“. Отговорът има съществено значение, тъй като установяването на хормонални нарушения може да се окаже първата стъпка към успешното отслабване и подобряване на здравето.
Хормонални промени и натрупване на тегло – защо има връзка?
Хормоните са химически съединения, които се секретират от различни жлези в тялото. Тяхното действие се изразява в предаване на сигнали между органи и тъкани и възбуждане на различни рецептори в клетките. По този начин те оказват влияние върху растежа, настроението, имунната система, съня и не на последно място – метаболизма.
Дисбаланс в определени хормони може да доведе до:
- Натрупване на мазнини;
- Забавяне в процесите на обмяна;
- Засилен апетит.
Тези фактори са пряко свързани и с развитието на заболявания като инсулинова резистентност и хипотиреоидизъм, за които много характерно е прекомерното наддаване на тегло.
Кои хормони могат да повлияят на теглото и как
Съществуват различни хормони, които могат да допринесат за покачването на килограми в зависимост от това дали нивата им са в здравословни граници или извън нормата.
В следващите редове ви запознаваме с основните от тях и начинът им на взаимодействие с организма.
Инсулин
Инсулинът е хормон, който се произвежда от панкреаса. Основната му роля в организма е да контролира нивата на кръвната захар. Той помага на клетките да усвояват глюкозата, която се получава при разграждането на въглехидратите от храната.
Когато обаче техните рецептори станат по-малко чувствителни на инсулин, панкреасът започва да произвежда по-големи количества от хормона.
Причини за това могат да бъдат:
- Честа консумация на преработени храни с високо съдържание на захар;
- Висок прием на прости въглехидрати;
- Липса на движение особено след хранене;
- Недостатъчна хидратация.
Всичко това е сериозна предпоставка за развитието на инсулинова резистентност – или когато клетките не могат да използват глюкозата за енергия. По този начин тя остава в кръвта и се натрупва в организма под формата на мазнини. От това следва покачване на теглото, особено в областта на талията, като често се стига и до състояние на затлъстяване.
Грелин
Грелинът се нарича още „хормон на глада“. Той се синтезира главно в стомаха, като малки количества от него се произвеждат и в панкреаса, мозъка и тънките черва.
Фактори като неправилно хранене, липса на пълноценен сън и стрес могат да доведат до рязко покачване на нивото на хормона и силно чувство за глад.
Повишеният апетит често резултира в преяждане и прекомерен прием на излишни калории, които тялото складира под формата на мазнини. Това създава затруднения в метаболитните функции и поддържането на здравословно тегло.
Лептин
Друг хормон, който има влияние върху апетита, е лептинът. Освен за неговото регулиране, той отговаря и за енергийния баланс в тялото.
Лептинът се секретира от мастните клетки и изпраща сигнали до мозъка, че количеството складирани мазнини е достатъчно и енергията от храната може да се използва за други цели.
Когато стойността на този хормон падне под установените граници, в тялото започват процеси за възвръщане на неговите нормални нива, като гладът се засилва. В обратния случай апетитът намалява.
Нарушенията в синтеза на лептин могат да доведат до т.нар. лептинова резистентност. При това състояние усещането за глад не изчезва, тъй като мозъкът не получава ясен сигнал за енергийните запаси. Това води до непрекъснато ядене и следващото от него покачване на килограми.
Тиреоидни хормони
Това са основните хормони на щитовидната жлеза – T3 (трийодтиронин) и T4 (тироксин). Те се синтезират под въздействието на тиреостимулиращия хормон TSH, произвеждан от хипофизата.
Тези хормони имат решаваща роля за скоростта на метаболизма, тъй като влияят върху производството на енергия в клетките. Спадът в техните нива води до развитие на хипотиреоидизъм.
Това състояние поражда забавена обмяна на веществата в организма, наддаване на тегло и невъзможност за неговото контролиране. То е по-често срещано при жените.
Причини за подобни нарушения във функциите на щитовидната жлеза могат да бъдат липса на достатъчно йод в диетата, някои автоимунни заболявания, наследствена предразположеност и други.
Кортизол
Известен още като “хормон на стреса”, кортизолът също има пряко отношение към напълняването. Той се секретира от надбъбречните жлези и комуникира с редица структури в тялото – включително оказва влияние и върху нивата на лептин, инсулин и грелин.
Връзката между кортизола и покачването на тегло се изразява в неговото въздействие върху метаболитните процеси и складирането на мазнини.
Високите нива на стрес водят до хронично завишени стойности на кортизола, а оттам и до:
- Натрупване на висцерални мазнини;
- Увеличаване на апетита най-вече за сладко;
- Забавяне на метаболизма.
Тези ефекти възпрепятстват отслабването и влошават общото здравословно състояние.
Естрогени
Естрогените са половите хормони при жените. Те се делят на четири основни вида и всеки от тях има различна циркулация през различните периоди от живота. Най-активен в репродуктивна възраст е естрадиолът, а по време на менопауза – естронът.
Често нивата на хормона в организма оказват влияние върху теглото независимо дали са високи или ниски.
Синтезът на инсулин се затруднява при надвишаване на определените за естроген граници, което води до високи стойности на глюкоза и ненужно покачване на килограми.
Ниски нива на естроген се наблюдават при по-възрастните жени, за които е характерно по-малкото производство на хормона. За да компенсира липсата, организмът реагира чрез промени в метаболизма, което усложнява поддържането на здравословно тегло.
Хормони на растежа
Човешкият растежен хормон (HGH-Human Growth Hormone) се среща още под наименованията соматотропин или соматотропен хормон. Той се синтезира от хипофизната жлеза, като подпомага изгарянето на мазнините, изгражда чиста мускулна маса и стимулира производството на енергия.
В този ред на мисли ниските нива на този хормон могат да предизвикат повишаване на мастните натрупвания в тялото и нежелано покачване на килограми.
Прогестерон
Хормонът прогестерон има отношение към репродуктивната способност както на жените, така и на мъжете. Той се произвежда от половите и надбъбречните жлези и работи в синхрон с естрогените.
Особено значение за теглото прогестеронът има по време на менопаузата. В този период производството му драстично намалява, а това може да доведе до задържане на течности, подуване и затлъстяване. Освен това той нарушава и някои рецептори за справяне със стреса и тревожността, което също води до повишаване на телесното тегло.
Адреналин
Адреналинът се произвежда заедно с кортизола от надбъбречните жлези. Той също има съществено значение за управлението на стреса и индиректно повлиява върху наддаването на тегло.
Повишаване на нивата на адреналина може да предизвика силно чувство на глад, докато понижаването им е свързано със забавяне на метаболизма.
Тестостерон
Това е мъжкият полов хормон, който е характерен в малки количества и за жените.
При мъжете той се синтезира в тестисите, докато при жените – в яйчниците. Той отговаря за изгарянето на мазнините и укрепването на мускулите и костите.
Фактори като начин на живот и възраст оказват сериозно влияние върху нивата на този хормон. Когато те са ниски, мускулната маса започва да намалява, а оттам и скоростта на метаболизма. Тези нарушения увеличават количеството на съхраняваните в тялото мазнини и водят до появата на излишни килограми и затруднено отслабване.
Глюкагон
Глюкагонът се произвежда от задстомашната жлеза (панкреаса). Той е свързан с метаболизма на въглехидратите и разграждането на мастните натрупвания. Неговата функция е да повишава нивата на кръвната захар, когато те спаднат под оптималната граница.
При нормални нива на глюкагон в организма се намалява чувството за глад. При дефицитни стойности обаче настъпват нарушения в обмяната на веществата, от които следват затруднено изгаряне на мазнини и натрупване на излишно тегло.
Адипонектин
Адипонектинът принадлежи към групата на хормоните грелин и лептин. Той се синтезира от мастните клетки в тялото и помага на мускулите и тъканите да използват правилно глюкозата.
Ето защо неговите нива имат пряко значение за скоростта на обмяна на веществата. Колкото по-ниски са те, толкова по-голям е рискът от развитие на инсулинова резистентност, метаболитен синдром, както и повишено натрупване на мазнини.
Инкретини
Инкретините се произвеждат и действат в стомашно-чревния тракт. Те подпомагат производството на инсулин в панкреаса, с което имат значима роля в контрола над кръвната захар.
Основните хормони, които спадат към тази група, са:
- Глюкано подобен пептид -1 или GLP-1 (Glucagon-like peptide-1);
- Стомашен инхибиращ полипептид или GIP (Gastric inhibitory polypeptide).
GIP е известен и под наименованието глюкозозависим инсулинотропен полипептид.
Всяко нарушение в синтеза или действието на тези хормони може да доведе до засилен и често неконтролируем апетит. Освен това може да последва и поява на инсулинова резистентност и наднормено тегло.
Мелатонин
Мелатонинът се произвежда от малка жлеза в мозъка, наречена епифиза. Той отговаря за нормалния цикъл между будно състояние и сън и има пряка връзка с правилната обмяна на веществата. Неговият синтез е най-силен през нощта, затова е известен още и като “хормон на съня”.
Честото будуване и непълноценният сън водят до отклонения в нивата на мелатонина. Това може да повлияе стресово на организма, с което апетитът рязко да се повиши, а поддържането на здравословно тегло да стане много по-трудно.
Други
Други два хормона, които оказват влияние върху телесното тегло и метаболизма, са норадреналинът и пролактинът.
Подобно на адреналина, норадреналинът се синтезира в стресови ситуации. Всяка стойност извън оптималните граници на този хормон може да доведе до увеличаване на апетита и стресово хранене особено с висококалорични храни.
Високи нива на пролактин по време на лактация пък често причиняват задържане на течности и натрупване на мазнини в периода на кърмене при жените.
Лечение на хормоналния дисбаланс за регулиране на теглото
Наличието на хормонален дисбаланс може да доведе до сериозни проблеми с теглото. Неговото коригиране изисква комбиниран подход, който включва промени в начина на живот, а понякога и прием на добавки или медикаменти.
Преминаването към здравословна диета е първата стъпка към подобряване на състоянието. Консумацията на храни, богати на витамини, минерали, фибри и полезни мазнини е ключова за нормализирането на хормони като инсулин и грелин и за намаляване на телесното тегло.
Ето защо менюто в програмата за отслабване ЛъкиФит е съставено изцяло от храни, които поддържат равновесието на микро- и макронутриентите в организма. То включва разнообразие от плодове и зеленчуци, рибни специалитети, пълнозърнести продукти, десерти без захар и други.
Критичен за хормоналния баланс и здравословните килограми е качественият сън. За да се чувствате добре, е нужно да спите пълноценно най-малко 8 часа през нощта.
Физическата активност също има съществено значение за регулирането на хормоните. Редовните упражнения подпомагат производството на тези от тях, които участват в изгарянето на мазнините.
Не по-малко важно е и усвояването на различни техники за управление на стреса, които помагат за нормализиране нивата на кортизол.
Често задавани въпроси
По какъв начин се изследват хормоните?
Обикновено изследването протича с вземане на кръвна проба, която се анализира в лаборатория за определяне на нивата на различните хормони.
Има ли специфични изисквания относно изследването на хормоните?
Някои видове хормони се изследват сутрин на гладно, а други – в определени дни от месечния цикъл при жените.
Каква физическа активност включва програмата за отслабване ЛъкиФит?
В програмата на ЛъкиФит са заложени всекидневни тренировки, съобразени с възможностите на всеки участник. Сред тях са различни видове гимнастика, йога, дихателни упражнения и други.