Всички, които са чували за джинджифила знаят, че той е ценен помощник при простудни заболявания и много хора разпознават корените с причудливи форми на пазара.
Той носи и много други ползи за здравето. Освен това се съчетава добре с някои храни и се използва като подправка. А може ли да се използва джинджифил за отслабване? Според специалистите, отговорът е: да, това също е сред неговите чудодейни свойства.
Какво представлява джинджифилът и от къде произхожда?
Джинджифилът (Zingiber officinale) е многогодишно растение, познато от дълбока древност. Другите названия, с които е известен, са имбир и исиот.
Произхожда от Югоизточна Азия, откъдето е пренесен в Китай. Най-ранното му споменаване е точно в китайски източници. Растението се е използвало отначало само за лечебни цели.
Легендата разказва, че джинджифилът е бил чест гост на масата на Конфуций (557 – 479 г. пр.н.е.), който пише за него в „Аналетики” като за много полезен корен. Както много други неща от Азия, в Европа е донесен от Марко Поло през 13 век. Арабите също имат своя принос за разпространението му в Европа и с тяхна помощ той стига до Древна Гърция и Римската империя.
Джинджифилът се отглежда като културно растение и не расте в див вид в природата. Той се култивира в Япония, Китай, Бразилия, Индия, Ямайка, Аржентина, Западна Африка. Поради полезните си свойства джинджифилът се отглежда като градинско растение или на закрито.
Някои ентустиасти дори правят опити за отглеждането му като стайно растение в саксии. Той има изправени тръстикови стъбла, дължината на които достига един и половина метра.
Корените му са месести и заради многото им полезни вещества намират голямо приложение като лечебно средство и в кулинарията. Суровият джинджифил има парлив вкус с лек нюанс на лимон.
Хранителна стойност и за какво е полезен?
Коренът от джинджифил съдържа витамини С, В1, В2, а от минералите – алуминий, калий, калций, желязо, манган, хром, фосфор, германий. В състава му влизат също каприлова, никотинова и линолова киселина. Основната активна съставка на джинджифила е джинджеролът, който има противовъзпалително и антиоксидантно действие.
Джинджифилът е полезен инструмент в борбата със старостта и е отлично лекарство за извеждането на токсините от организма. Поради полезните си свойства, коренът може да се използва като:
- анестетик
- противовъзпалително
- спазмолитично
- потогонно
- тонизиращо
- антибактериално средство
Ако редовно се приема чай от джинджифил, това повишава имунитета. Увеличава вътрешната топлина на тялото, подобрява апетита, стимулира образуването на стомашен сок.
Джинджифилът е ефективен при лошо храносмилане, оригване, а храната с добавянето на корен от джинджифил се усвоява по-добре. Той е полезен за храносмилателния тракт. Използва се при метеоризъм, чревни, бъбречни и жлъчни колики.
Коренът от джинджифил е природен лек:
- при настинки, грип
- кашлица
- болки в гърлото, използва се като отхрачващо средство
- добре действа на болни с бронхиална астма
Джинджифилът:
- понижава холестерола в кръвта
- подобрява мозъчното кръвообращение
- укрепва кръвоносните съдове
- понижава кръвното налягане
- използва се срещу атеросклероза
Неоценим помощник е за справяне с умствената и физическата умора. Джинджифилът подобрява паметта и ученето. Коренът също така стимулира щитовидната жлеза. Прилага се и за облекчаване на алергии и кожни заболявания.
Използва се при:
- ставни заболявания
- ревматизъм
- артрит
- подуване
- стрии
- мускулни болки
- облекчава гаденето и замаяността
- оказано е също, че джинджифилът е доста мощен природен афродизиак, който помага на жените да се отърват от фригидността. Използва се за повишаване на потентността и при лечението на безплодие.
Смята се, че джинджифилът предотвратява развитието на тумори, а също така, благодарение на наличието на антиоксиданти, има регенеративно действие върху организма.
Поради многото ползи на джинджифила препоръчват неговото включване в ежедневната диета на хората, които се грижат за здравето си.
Полезните свойства на джинджифила могат да бъдат допълнени с билки като лайка, мента, листа от червена боровинка, маточина.
Противопоказания за употребата на джинджифил са:
- бременност и кърмене
- висока температура
- възпалителни кожни заболявания
- кървене
- жлъчни камъни
- стомашна язва в остър стадий
- хепатит
- някои форми на алергии
Как джинджифилът помага за отслабване?
С помощта на джинджифила можете да се отървете от излишните килограми за няколко месеца без много усилия. Джинджеролът, който се съдържа в корена, подобрява кръвообращението и създава ефекта на затопляне отвътре. Това допринася за нормализирането и ускоряването на метаболизма и в резултат се стига до отслабване.
Добър ефект за сваляне на килограми се постига като джинджифилът се комбинира с лимон.
За да си приготвите лечебен чай, нарежете на тънко джинджифила и лимона и ги залейте с гореща вода. Оставете да престоят около четвърт час. Този чай може да се пие през целия ден.
Ето още една подобна рецепта с добавка и на мед:
Нарежете корена на тънки филийки, добавете вода и след това го поставете на слаб огън и изчакайте да заври. След това охладете течността, сложете в нея мед и лимон.
Тази тинктура има благоприятен ефект върху дейността на черния дроб, бъбреците, обновява кожата, а също така помага да се отървете от излишното тегло.
Има и по-лесна рецепта за отслабване с джинджифил. Сложете нарязани тънки парченца от корена в термос, налейте върху него гореща вода. Така през целия ден може да носите топлия чай със себе си и да пиете от него, като най-добре е да го правите половин час преди хранене.
Съчетание на джинджифил с други храни
Джинджифилът има голямо приложение в азиатската кухня. Изсушен и стрит на прах се използва като подправка.
Той влиза в съставана всяко къри. Резенчета пресен джинджифил се използват за чай и могат да се добавят в супи и сосове. Може да се подлага на различни кулинарни обработки – варене, пържене, печене, мариноване. В Индия се използва за сосове към месни ястия. В Китай често го варят или пържат.
В сладкарството се използва за направата на сладка и бонбони, за добавка към сладкиши и курабийки. В САЩ и Англия от джинджифилов екстракт се приготвя бира.
В Германия и други страни правят джинджифилови сладки. В миналото цели улици са били наречени „джинджър-стрийт“, на които са се предлагали продукти с джинджифил.
Популярен е маринованият джинджифил, който може да се консумира заедно със суши или като добавка на други ястия. Той се приготвя като обелен корен джинджифил (около 200 г) се нарязва на тънко.
Прави се марината от 1 ч. л. хималайска сол, 2 с. л. кафява захар, 150 мл. оризов оцет, 100 мл. ябълков оцет и 3-4 с. л. вода. Залива се нарязания джинджифил и се съхранява в хладилник.
С джинджифила може дори да си подсладите живота. Той може да бъде захаросан, като първо трябва да се нареже на много тънки резенчета. След това се вари с малко вода на умерен огън около 30 минути.
Отцежда се, а водата може да се използва за чай. Свареният джинджифил се вари отново със захар и малко вода на силен котлон, докато течността се изпари почти напълно. Накрая резенчетата се овалват в кафява захар и се оставят да изсъхнат.