Процесът на отслабване не бива да крие рискове за здравето на човек. Поради тази причина моно диетите и гладуването не са препоръчителен начин за трайно сваляне на килограми и поддържане на добра физическа форма.
Диетолозите са категорични, че организмът се нуждае от всички групи храни, които да му осигурят необходимите витамини, минерали и други полезни съставки. Тайната е в начина на хранене, съчетаването на продуктите и най-вече в количеството на приетите храни.
Когато се говори за диета, хората масово считат, че задължително се касае за ограничаване на цели групи храни като въглехидратите, например. Изследвания сочат обаче, че дори при въглехидратните храни има такива, които могат да са полезни за преборване на наднорменото тегло.
Те са подходящи за овладяване на глада, за постигане на балансирано хранене и стимулират обмяната на веществата в организма. Което доказва, че лишаването от една или друга съставка, не е задължително по пътя към постигане на желаната фигура.
Най-разпространените и полезни храни богати на въглехидрати
Ечемик
Много често ечемикът е подценявана храна, а всъщност тя има достатъчно полезни свойства, за да бъде част от здравословното меню на всеки.
Едно от отличните му качества е да подпомага метаболизма, което е задължително условие в хода на коригиране на формите. Свареният ечемик може да се комбинира със свежи салати, както и да се прибави към различни супи. Той насища и спира проявите на неконтролируем глад.
Нахут
Определено е нискокалорична храна, но висококачествена за здравето. Нахутът съдържа не само въглехидрати, но и протеини. Подходящ е за супи, салати и предястия.
Освен че насища, нахутът е богат на полезни вещества, което го превръщат в задължителна храна дори по време на отслабване. Съдържа фибри, които са гарант за доброто храносмилане.
Ръж
Ръжените изделия са доказано полезни за организма с наличието на желязо, калий, натрий, фибри и витамини. Те способстват за поддържане на здравословна чревна флора.
Този вид зърнен продукт най-често се консумира под формата на брашно или в комбинация с други полезни зърна и ядки. Ръжените изделия са отличен вариант за поддържане на нормални нива на кръвната захар и за контролиране на апетита.
Пълнозърнести закуски
Те присъстват в полезното диетично хранене, защото имат високо съдържание на фибри и ниско на мазнини. Подходящи са по време на диета, както и за нормализиране на теглото.
Пълнозърнестият хляб е подходящият заместител на белия, тъй като в него има сложни въглехидрати, които подтискат апетита. Това се отнася за всички пълнозърнести тестени изделия, които осигуряват дълготрайна енергия на организма.
Овесена каша
Чудесен вариант за закуска или междинно хранене е овесената каша, която спада към полезните въглехидратни храни поради наличието на много протеини и фибри, които осигурява дори една порция.
Чрез нея организмът се насища с енергия, огладнява се по-бавно. Доказано е също така, че овесът влияе положително за понижаване нивото на ловия холестерол, както и при сърдечно-съдови заболявания.
Киноа
Една от суперхраните с изключително много установени полезни характеристики. Чрез нея тялото си набавя пълния набор от необходими витамини и минерали, които зърнените храни съдържат.
Наред с това киноата произвежда ниски нива на мастните киселини, което я нарежда на челно място сред диетичните храни по време на отслабване. Може да се прибавя към сутрешната закуска или вечеря, като се комбинация със свежи зеленчуци и млечни продукти.
Пуканки
Ниското съдържание на калории е най-голямото предимство на пуканките. В пристъп на глад, те са идеален заместител на вредните снаксове, чипсове и всички други подобни висококалорични продукти.
Не е много популярен фактът, че пуканките са отличен антиоксидант. Добрата новина е, че само че може да се хапват на воля в по-големи количества, но и са полезни. При консумацията им по време на диета трябва да се внимава обаче с количеството приета сол и да се излючат допълнителните овкусители.
Сладък картоф
Ако не може да се лишите от картофите по време на хранителен режим, то задължително ги заменете с т.нар. сладки картофи. Те са по-ниско калорични, съдържат малък процент въглехидрати, а и доказано стимулират обмяната на веществата.
Богати са на витамин А и на калий. За да са максимално диетични, най-добре е да се консумират печени или варени.
Кафяв ориз
Както при картофите, така и при ориза белият трябва да бъде заменен с кафяв, ако искате бързо да се сдобиете с желаната фигура.
Той е естествен оксидант, по-бавно се усвоява и трайно насища. Препоръчително е да присъства в седмичното меню на всеки. Оризът е подходяща гарнитура за риба, пилешко или свинско месо. Вегетарианците пък предпочитат да го комбинират със зеленчуци на пара.
Елда
Вълшебен продукт и често консумиран точно с цел намаляване на телесното тегло. След термична обработка в състава й остават едва 20 процента въглехидрати, но достатъчно много полезни протеини, фибри, минерали и витамини, които дори са повече, отколкото в другите зърнени храни.
Обикновено елдата се сварява и се консумира самостоятелно или в комбинация с други диетични продукти.
Леща
Изключително полезно вариво за стомаха и обмяната на веществата. Основен продукт в индийската, европейската и американската кухни. Лещата е харесвана не само заради вкусовите си качества, но и поради богатото съдържание на калций, калий и фолиева киселина.
Боб
Храна с достатъчно полезни въглехидрати и протеини, но и един от естествените антиоксиданта. Диетолозите съветват поне веднъж през седмицата бобът да присъства на трапезата като основно ястие, салата или гарнитура.
Комбинира се отлично със зелени подправки, които оказват добро вличние върху храносмилането и метаболизма. Най-добре е да се накисва за няколко часа преди да се свари и да се обработи термично.
Банани
Плод с полезни качества както за малките деца, така и за хората на специален хранителен режим. Бананът е сред най-полезните храни по отношение профилактиката на сърцето, поддържане на нормално кръвно налягане.
За да е максимално диетичен, той може да бъде идеална закуска с купичка кисело мляко. Помага за изхвърлянето на излишната вода от организма и за повишаване на тонуса. Проучвания дори сочат, че бананът е плод, който помага при депресивни състояния.
Ябълки
Плод, известен с диетичните си свойства, което го прави най-често присъстващият в нискокалоричните режими на хранене. Ябълките освен с набора си от витамини и фибри, са полезни заради пектина, който притежават.
Установено е, че той подпомага отслабването, полезен е за здравето и за качествената преработка на приетата храна. Ябълките са подходящи за разтоварващи дни и детоксикация с плодове, за междинни закуски вместо десерти с високо съдържание на мазнини и захари.
Броколи
Една от най-полезните зелени храни са именно броколите. Те набавят калий, цинк, витамин С и Е, селен, фолиева киселина и куп други необходими на организма вещества.
Смята се, че предпазват от ракови болести, тъй като помагат за освобождаване на свободните радикали и токсините от тялото. Освен че са вкусни и засищащи, те са изключително нискокалорични.
За да се съхранят полезните им качества, се консумират леко сварени във вода или на пара. Запазват свежия си зелен цвят след като веднага след топлинна обработка се потапят в студена вода с лед.
Горски плодове
Те са най-мощните плодови антиоксиданти, наситени с целия набор от полезни вещества, които осигуряват плодовете. Редовната им консумация помага за добър имунитет. В диетите са задължителен елемент.
Сутрин са особено богата на витамини закуска. С кисело мляко и овесени ядки са начин за енергийно зареждане на тялото в началото на деня. Освен това са екстра храна, която може спокойно да се приема по време на режим на отслабване.
Въглехидратите са добър източник на енергия и полезни съставки за качествен начин на живот. Те са неделима част от дневното меню, а оказва се и дори при борба с наднорменото тегло.
Добре е полезните въглехидратни храни са част най-вече от здравословната закуска, която да ни зареди за целия ден или да се приемат след тренировка за повече тонус.
Снимки: pixabay.com