Високото кръвно налягане, известно още като хипертония, е заболяване, при което налягането на кръвта в артериите е силно повишено. Това води до претоварване на сърдечно-съдовата система и появата на сериозни здравословни проблеми.
Спазването на правилна диета има ключово значение за контрола над кръвното, а какво включва тя, ще разберете в следващите редове.
Има ли връзка между храната и високото кръвно
Съществува пряка връзка между храненето и високото кръвно налягане.
Прекомерната консумация на нездравословни храни води до:
- Задържане на течности в организма;
- Увеличаване на сърдечната честота;
- Стесняване на кръвоносните съдове;
- Намаляване на еластичността на артериите.
По този начин кръвното налягане се повишава, а рискът от появата на сърдечни заболявания става много по-голям.
От своя страна, храните, които са богати на полезни вещества, подсилват работата на сърцето и спомагат за поддържане на нормално телесно тегло. Те регулират кръвното налягане и предпазват от настъпване на усложнения, свързани с хипертонията.
Видове хранителни съставки, влияещи на кръвното
Натрият е основен елемент в съдържанието на готварската сол. Той оказва значително въздействие върху кръвното налягане. Неговите повишени стойности водят до задържане на вода в тялото и увеличаване обема на кръвта, а това са сериозни предпоставки за развитие на хипертония.
Захарта и трансмазнините са други компоненти в храната, които влияят негативно върху артериалното налягане. Прекомерният прием на захар допринася за увеличаване на теглото, а трансмазнините многократно повишават риска от сърдечно-съдови заболявания.
Сред полезните хранителни съставки са калият и магнезият. Калият притежава свойството да балансира нивата на натрий в организма и да понижава кръвното налягане. От своя страна, магнезият спомага за отпускането на артериите, което води до разширяване на кръвоносните съдове.
За здравето на последните допринасят антиоксидантите и фибрите, както и омега-3 мастните киселини. Тези вещества намаляват възпаленията, пречистват съдовете от атеросклеротична плака и поддържат нормалната им функция.
Дневен прием на калории при хипертония
Дневният калориен прием при хората, страдащи от хипертония, трябва да бъде съобразен с техните индивидуални нужди и особености на организма.
Необходимо е поддържането на здравословни килограми, тъй като наднорменото тегло и затлъстяването могат да причинят допълнителни усложнения на състоянието. Това се постига чрез намаляване на количеството калории на ден, като при отслабване е препоръчително те да бъдат с 500 до 1000 по-малко.
Балансиране на солите и натрия
Приемът на големи количества натрий може да има сериозни последици за здравето. За поддържането на нормално кръвно налягане е необходимо той да бъде ограничен до 2300 mg на ден, а при хипертония – до 1500 mg. Въпреки тези препоръки, много хора консумират повече от нужното.
Храни с високо съдържание на натрий са:
- Колбаси и консерви;
- Тестени изделия;
- Полуфабрикати;
- Пакетирани продукти.
Използването на много сол в домашно приготвените ястия също допринася за повишеното кръвно налягане. Нужно е количеството, което добавяте към храната си, да бъде умерено и съобразено със здравословното ви състояние.
Увеличеният прием на калий помага за неутрализиране на негативните ефекти от натрия. Той действа като диуретик и улеснява изхвърлянето на течностите от тялото. За добрия електролитен баланс на организма е необходимо да консумирате храни, богати на този елемент. Това са банани, авокадо, картофи, спанак и други.
Спазването на всички тези препоръки допринася за поддържането на оптимално кръвно налягане и значително подобрява работата на сърдечно-съдовата система.
Ролята на плодовете и зеленчуците
От съществено значение за доброто здраве на организма е редовната консумация на плодове и зеленчуци. Те са богати на витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Освен това тези храни са с ниско съдържание на натрий и имат минимален брой калории в състава си.
Голямото количество вода в тях подпомага хидратацията на организма и регулира кръвния поток.
Витамините и минералите подсилват функцията на сърцето и кръвоносните съдове и намаляват възпаленията.
Фибрите забавят храносмилането и спомагат за поддържането на здравословно тегло.
Антиоксидантите защитават клетките от влиянието на свободните радикали. По този начин те предпазват стените на артериите от натрупване на холестерол и други вредни елементи.
Всичко това прави плодовете и зеленчуците основна част от всяка една пълноценна диета при високо кръвно налягане.
Въглехидратите и инсулиновата резистентност
Инсулиновата резистентност е състояние, при което се нарушава чувствителността на клетките в организма към хормона инсулин. Той се произвежда от панкреаса и разгражда приетите въглехидрати от храната до глюкоза.
Тъй като клетките не могат да използват глюкозата, която хормонът им доставя, тя остава в кръвта. По този начин нивата на кръвната захар значително се повишават.
Това състояние поражда рисковите фактори за високо кръвно налягане:
- Нарушения в метаболизма;
- Задържане на течности;
- Покачване на теглото;
- Предразположеност към възпаления.
За да се сведе този риск до минимум, е необходимо спазването на хранителен режим, който ограничава или напълно изключва храни с високо съдържание на добавени захари и преработени въглехидрати. Такива са торти, вафли, бял хляб, сладки изделия и други.
Полезни мазнини и холестерол
Високото кръвно налягане е тясно свързано с нивата на холестерол в кръвта.
Когато стойностите на “лошия” LDL-холестерол са високи, по стените на кръвоносните съдове се натрупва мастно вещество под формата на плаки. Тези отлагания запушват и втвърдяват артериите, което кара сърцето да изпомпва кръвта все по-бързо. От това следва и повишаване на кръвното налягане.
Полезните мазнини премахват излишния “лош” холестерол от съдовете и увеличават нивата на “добрия” такъв. Те подобряват еластичността на артериите и регулират стойностите на кръвното налягане.
Високо съдържание на полезни мазнини има в следните храни:
- Авокадо – богат източник на олеинова киселина, която балансира нивата на липидите и предпазва от атеросклероза и диабет.
- Зехтин – съдържа ненаситени мастни киселини, които подобряват работата на сърдечно-съдовата система, намалявайки риска от развитие на хипертония.
- Мазни риби – сьомга, скумрия, херинга и други риби съдържат изключително полезните омега-3 мастни киселини.
- Ядки и семена – орехи, бадеми, ленено семе и чиа също са богати на омега-3 есенциалните киселини, както и на фибри и белтъчини.
Не на последно място се нареждат и някои млечни продукти като кисело мляко, кашкавал, сирене, масло. Те са подходящи при диета за високо кръвно и се консумират в умерени количества, нискомаслени или напълно обезмаслени.
Витамините и минералите при високо кръвно налягане
Снабдяването с витамини и минерали при хипертония е от съществено значение за намаляване на кръвното налягане.
Витамините D, C, E, както и някои от групата B, са сред основните, които подобряват работата на сърцето. Витамин D участва в усвояването на калция, C и E са мощни антиоксиданти, а тези от групата B подпомагат метаболизма. Всичко това влияе пряко върху стойностите на кръвното налягане.
От минералите най-важен е приемът на калий, хром, калций и магнезий. Те имат доказан благоприятен ефект при хипертония, тъй като понижават нивата на кръвната захар и холестерола, отпускат мускулите на кръвоносните съдове и подобряват кръвообращението.
Богати храни на витамини и минерали са плодовете, зеленчуците, яйцата, семената, целите зърна и други.
Ролята на физическата активност
Редовната физическа активност укрепва сърдечния мускул и подобрява неговата работа. Освен това тя спомага и за поддържане на здравословно телесно тегло. По този начин натоварването върху артериите става по-малко, а това допринася за понижаване на кръвното налягане.
Препоръчително е хипертониците да тренират всеки ден, а при невъзможност – около 3-4 пъти в седмицата. Подходящи за това състояние са бързото ходене, карането на колело, плуването и силовите тренировки, съчетани с дихателни упражнения.
Ролята на стреса и емоционалното натоварване
Появата на високо кръвно налягане е свързана и с прекомерния стрес. Когато е подложено на напрежение, тялото произвежда големи количества кортизол. Те предизвикват увеличаване на сърдечната честота и свиват кръвоносните съдове. По този начин кръвното налягане се покачва до високи граници.
Емоционалното натоварване също е свързано с различни фактори, които предразполагат развитието на хипертония. Тревожността и депресията, както и психическото изтощение, водят до преяждане, прекомерна консумация на алкохол, залежаване и други вредни навици.
Всичко това може да се избегне чрез различни техники за управление на стреса, с помощта на които контролът върху кръвното налягане значително се подобрява.
Опасни ли са диетите за отслабване при високо кръвно
Диетите за отслабване могат да бъдат опасни за хора с високо кръвно налягане, когато не са съставени правилно или налагат пълно ограничаване на някои храни. Подобен режим намалява приема на важни хранителни вещества, което натоварва допълнително сърдечно-съдовата система.
Всичко това, в съчетание с бързото сваляне на килограми, предизвиква колебания в артериалното налягане и може да затрудни контрола над хипертонията.
Кога е необходима консултация с кардиолог
Добре е да се обърнете към кардиолог, когато кръвното ви налягане често се увеличава до 140/90 mmHg или надвишава тази стойност. Появата на главоболие, болки в гърдите и учестено сърцебиене също изисква консултация с лекар. Проследяване на състоянието е необходимо и при наличие на хронични заболявания и прием на лекарства.
Програмата за отслабване на ЛъкиФит включва първоначален кардиологичен преглед за оценка на сърдечното здраве. Чрез него се определят видът и натовареността на тренировките за всеки участник. Към двигателните дейности спадат фитнес, аеробика, танци, йога, дихателни упражнения и други. Освен тях редовно се провеждат и планински преходи.
Физическата активност в програмата е съчетана със здравословно и балансирано ежедневно меню. Режимът включва консумацията на храни с нисък гликемичен индекс, които са богати на основните хранителни компоненти за контрол над кръвното налягане – полезни мазнини, витамини, минерали, фибри и антиоксиданти.
Често задавани въпроси
Кои са най-полезните плодове и зеленчуци при високо кръвно налягане?
При хипертония е препоръчителна ежедневната консумация на банани, ябълки, киви и портокали. Сред най-полезните зеленчуци за това състояние са спанак, червено цвекло, броколи и краставици.
Кои диети са доказано ефективни при наличие на високо кръвно налягане?
Едни от най-добрите хранителни режими са средиземноморската диета и DASH диетата (Dietary Approach to Stop Hypertension или “хранителен подход за контрол над хипертонията). Първата включва изобилие от полезни мазнини като зехтин и авокадо, а втората – голямо количество пресни плодове и зеленчуци.
Кои подправки могат да заменят солта в диетата за високо кръвно налягане?
Това са босилек, магданоз, чесън, копър и мащерка. Освен, че могат да заменят солта и да овкусят добре вашите ястия, те влияят и на високото кръвно налягане, като го понижават.