Наближава Нова година и заедно с това идват и обещанията, които си даваме по това време за предприемане на по-здравословен живот и по-правилни грижи за тялото.
По това време много хора смятат да започнат подходящия нов начин на хранене, което пък рефлектира на пазара. Например приходът от студено пресовани сокове през 2017 г. е бил оценен на смайващите 4,3 милиарда долара.
Детокс диетите се правят с цел пречистване на организма ни от натрупаните токсини, като в това влиза:
- Ограничаване на определени храни
- Периодично лечебно гладуване
- Добавяне на сокове и други напитки към диетата като източник на витамини и минерали.
Въпреки че пречистването с консумацията на много сокове е популярна форма на детоксикация, има и други удобни начини за постигане на добри здравословни резултати, като например сезонното хранене.
Какво е значението на сезонното хранене?
С днешна дата, различните плодове и зеленчуци се предлагат целогодишно в магазините заради вноса от цял свят. Ето защо понякога е трудно да различим пресните продукти от оранжерийно от гледаните и често игнорираме изцяло значението на промяната на диетата със смяната на сезоните.
Сезонното хранене е едно от най-здравословните неща, които можете да направите за тялото си. Сезонните храни са по-пълни с хранителни вещества, защото са свежи и не са брани неузрели. Когато се отглеждат в тяхната естествена среда, те растат до пълноценния си здравословен потенциал и с това се превръщат в истински, полезни и функционални храни.
Естествено е да искаме повече плодове и зеленчуци, когато навън е топло, а през зимата ни се искат по-тежки и топли рецепти за вечеря, които обикновено съдържат кореноплодни зеленчуци, зърнени храни или животински продукти.
Имайте предвид, че рецептите за здравословна храна, направени извън сезона, също са огромна тежест за околната среда. Отглеждането на храни за извънсезонна консумация в оранжерии изисква огромни ресурси и отделя огромно количество парникови газове в атмосферата. Същото важи с пълна сила и за транспортацията на тези храни по целия свят.
Храните извън сезона в магазина вероятно са дошли от другия край на света или са били подложени на други неразумни практики при отглеждането им, като например генетична модификация или пръскане с химикали за по-голям добив.
Забележете, че купуването на продукти от местна биологична ферма ще гарантира, че ще получите най-висококачествена храна за сезона, като същевременно помага за развитието на местната икономика.
Създаването на списък с плодове и зеленчуци, като този, може да ви помогне и при направата на сезонен план за хранене.
Сезонни плодове и зеленчуци: таблица
Ако сте решили да правите детокс по сезони и да заложите на приема на пресни и обичайни за годишното време продукти, можете да следвате диета, базирана на следните плодове и зеленчуци.
Пролет | Лято | Есен | Зима | |
Плодове | Кайсии
Череши Лайм Манго Портокали Ананас Ягоди |
Кайсии
Боровинки Касис Къпини Ягоди Пъпеш Смокини Грейпфрут Нектарини Праскови Маракуя Сливи Малини Диня |
Черни боровинки
Кактусов плод Ябълки Грозде Маракуя Круша Ананас Нар Дюля Тиква |
Мандарини
Фурми Грейпфрут Киви Портокали Помело Банани |
Зеленчуци | Артишок
Аспержи Зелен боб Броколи Пресен лук Копър Спанак Маруля Репички Гъби Грахови шушулки Киселец Скуош |
Цвекло
Царевица Краставици Патладжан Чесън Маруля Бамя Грах Чушки Люти чушки Картофи Репички Тиквички Домати |
Броколи
Брюкселско зеле Карфиол Чесън Джинджифил Артишок Алабаш Гъби Чушки Патладжан Тиква Сладки картофи Ряпа |
Брюкселско зеле
Кестени Зеле Моркови Праз Скуош Картофи Сладки картофи Ряпа Зрял боб |
Ако внимавате какво слагате на масата си всеки ден, ще постигнете две важни победи :
- Първо, ще намалите натрупването на токсини в тялото си като дългосрочен принцип.
- И второ – ще ускорите естественото пречистване на вече натрупаните токсини от тялото и ще постигнете лесна и естествена детоксикация на организма.
Не на последно място – сезонните продукти обикновено са най-бюджетни и достъпни, което ще направи начинанието ви лесно за бюджетиране, организация и изпълнение.
Яйца и млечни продукти през различните сезони
Яйцата са „в сезон“ най-вече през по-топлите периоди на годината, когато дните са най-дълги. Те все още са на разположение по време на зимните месеци, въпреки че естествено ще намалеят, тъй като дните се скъсяват.
Въпреки това, обичайна практика е фермерите да използват изкуствена светлина, за да увеличат производството на яйца. Това определено оказва влияние на естествените цикли на снасяне и почивка на кокошките.
В природата кравите и козите обикновено се чифтосват през цялата година, което прави млечните продукти достъпни през цялата година.
Ако купувате местни продукти, практиките на земеделските производители ще варират в зависимост от условията на отглеждане, затова е най-добре да се консултирате с тях.
Примерно детокс меню по сезони
Ако следвате таблицата по-горе, можете лесно да създадете собствено меню за детокс на организма според сезона и вкусовите си предпочитания.
По-долу ще откриете списък с някои интересни ястия, които можете да включите в своята програма за разтоварване и пречистване на токсините от тялото.
Храни за пролетна детоксикация
Това могат да бъдат:
- Печени аспержи с кафяв ориз
- Зелени салати с репички, пресен лук, спанак, маруля и др.
- Богати на фибри зелени смутита със спанак и семена
- Фрешове от протокал, ананас, лимон или грейпфрут
- Каши от зеленолистни зеленчуци – коприва, лапад и др.
Храни за детокс през лятото
В сезона на слънцето и изобилието, менюто ви може да включва:
- Плодови салати от диня, горски плодове, кокос и др.
- Студени детокс чайове и детокс води за изчистване на бъбреците
- Вегетариански ястия с грах, чушки, тиквички и бамя
- Богати салати с краставици, домати и сирене
- Прясно сварена млечна царевица и др.
Примерни ястия за есенно пречистване
В края на лятото и през цялата есен можете бавно да включите в начина си на хранене рецепти като:
- Домашно приготвен ябълков пай или сладкиши с пресни круши
- Прясно грозде, нар или дюля поне веднъж на ден
- Ястия и разядки с патладжан, чушки и сладки картофи
- Яхнии със зърнени и бобови растения, карфиол и брюкселско зеле
- Печена тиква с орехи и други ядки
Функционално хранене през зимния сезон
В съответствие с циклите на природата и адаптацията на тялото към тях, през зимата подходящи храни могат да бъдат:
- Ястия с моркови, картофи и други кореноплодни зеленчуци
- Фрешове и смутита с пресни цитрусови плодове и ядкови млека
- Печени кестени и домашно приготвен хляб от лимец;
- Билкови чайове за поддържане на здравето на черния дроб и белите дробове
- Ферментирали зеленчуци в туршии от зеле, карфиол, камби и т.н.
Три основни билки за детоксикация при смяна на сезоните
След като вече споменахме пречистващите чайове, би било полезно да посочим и три от основните билки, традиционно използвани за сезонен детокс и изхвърляне на натрупаните шлаки в организма.
Това са:
- Кориандър: използван най-вече като подправка, той помага за изхвърлянето на тежките метали от системата, като същевременно има силно антибактериално, имуностимулиращо и диуретично действие.
- Млечен бодил: използван като чай или запарка, той има мощно антиоксидантно действие и спомага за пречистването на черния дроб от токсини и свободни радикали.
- Мента: като запарка, подправка или добавка към смути, прясната мента подобрява храносмилането и редуцира образуването на метаболитни токсини в органите и системите на тялото.
Други детокс билки, които можете да използвате за детокс при смяна на сезоните са например глухарче, червена детелина, коприва и корени от репей.
Какво точно е детокс?
За да се разбере този термин правилно, важно е първо да знаем, че детоксикацията е естествена, първична телесна функция.
Започвайки в черния дроб, организмът филтрира приблизително 1,4 литра кръв всяка минута. Той преработва и неутрализира токсични вещества, така че те да могат да се отделят извън тялото, намалявайки опасността за здравето ни.
Знаете ли, че всъщност черният дроб ни спасява от сигурна смърт всеки час? Толкова много са токсичните вещества, с който се срещаме всеки момент.
Токсините са навсякъде и количеството, което телата ни трябва да пресяват всеки ден, се увеличава. От алкохола и цигарите до замърсяването на атмосферата и пестицидите, токсините оказват своето влияние.
Видове токсини
Има два основни типа токсини:
- Ендогенни токсини, които се създават като естествени отпадни продукти на метаболитните процеси.
- Екзогенни токсини, които идват най-вече от околната среда, като химикали и тежки метали.
Детоксът работи за по-добра подкрепа на естествения процес на пречистване на организма – за определен период от време – като намалява количеството натрупани токсини и осигурява ключови хранителни вещества.
Правилният детокс подобрява цялостното здраве, с различни психически и физически ползи. Ако се извърши ефективно, детоксът намалява токсичното натоварване на организма, но също така осигурява на тялото ви всичко необходимо за естествено и оптимално отстраняване на токсините.
При кои симптоми е хубаво да се подложим на детокс?
Някои от най-разпространените симптоми на токсично претоварване на организма включват:
- Храносмилателни проблеми: газове, подуване, констипация или диария.
- Кожни проблеми: дерматити, акне, раздразнения и обриви.
- Промени в настроението: раздразнителност, депресивни епизоди и тревожност.
- Алергични реакции: сезонни ринити, хранителни алергии и белодробни смущения.
- Умора и напрежение, включително непълноценен сън и мигрени.
- Промени в теглото: рязко напълняване, рязко отслабване или неефективност на диетите за отслабване.
- Хормонални проблеми, задържане на вода, понижено либидо и др.
Предвид разнообразните проявления на токсичното претоварване, то често може да остане незабелязано и да бъде счетено за симптом на друго остро или хронично заболяване.
Ето защо пречистването често спомага за премахване на симптоми, които са били грешно приписани на друго състояние, докато реално единствената нужда на организма е била да започне “начисто”.
В заключение: за сезонното хранене и хармонията с природните цикли
Прясното е по-добро! Не е необходимо научно проучване, което да ни каже, че яденето на добре узрял, прясно нарязан червен домат е коренно различно от блед твърд домат, който купуваме от супера в средата на декември.
И така, може би една от най-големите осезаеми ползи от храненето и детокса според сезона е, че ще спестите пари от храна. Когато купувате това, което е в сезон, вие купувате храна, която е в разгара на предлагането си и струва по-малко на фермерите и дистрибуторските компании да събират реколтата и да стигнат до вашия хранителен магазин.
Може да изглежда просто, но това е едно от онези неща, на които много от нас не обръщат внимание, когато пазаруват.
Това е времето, когато едно добре планираното сезонно прочистване може да се окаже много печелившо за здравето ни. Планирането на програма за детоксикация около сезонните преходи ни дава възможност да премахнем вредните токсини от тялото си.
Сезонният детокс също може да възстанови естествената жизненост, като употребяваме цели, непреработени храни направо от Майката природа, което може да помогне за нулиране на ритмите на храносмилателната ни система, моделите на съня и други. По същество сезонното детоксикиране помага да се хармонизираме с ритмите на природния свят.
Но, въпреки това, преди да започнете какъвто и да е детокс, много е важно да обмислите възможните странични ефекти. Вижте по-долу как.
Безопасност и странични ефекти от детоксикацията
Някои детокс диети препоръчват гладуване или силно ограничаване на калории.
Все пак, имайте предвид, че краткосрочното гладуване и ограниченият прием на калории могат да доведат до:
- Умора
- Раздразнителност
- Лош дъх и др.
Дългосрочното гладуване, от своя страна, може да има странични ефекти като:
- Недостиг на енергия, витамини и минерали
- Електролитен дисбаланс
- Сериозни проблеми с храносмилателната система
- А при сериозни грешки в провеждането на програмата – дори до колапс или летален изход.
Освен това, методите за почистване на дебелото черво, които понякога се препоръчват по време на детоксикация, могат да причинят:
- Дехидратация
- Спазми
- Подуване на корема
- Гадене
- Повръщане и др.
Някои детокс диети могат да създадат и риск от предозиране с добавки, лаксативи, диуретици и дори вода.
Има липса на регулация и мониторинг в детокс индустрията и много детокс храни и добавки може да нямат научна основа. В най-лошите случаи, етикетите на съставките на детокс продуктите могат да бъдат неточни. Това може да увеличи риска от предозиране, което може да доведе до сериозни и дори фатални последици.
Някои хора не бива да започват никакви режими на детоксикация или ограничаване на калории, без първо да се консултират с лекар.
Хората в риск включват:
- Деца и юноши
- Възрастни, страдащи от анорексия
- Бременни или кърмещи жени
- Хора, които имат проблеми с кръвната захар, като диабет или хранително разстройство
Най-доброто решение е да проведете детокс режима под наблюдението на опитен медицински екип – тогава, когато говорим за тежки рестриктивни режими за кратки периоди от време.
В дългосрочен план, сезонното хранене може да бъде вашия най-добър приятел в детоксикацията, която не е крайна и еднократна, а нежна, ефективна и постоянна.