В продължение на хилядолетия чаят е неразделна част от редица източни култури. Той е особено популярен в Япония, Индия, Китай и Корея, където е на особена почит. Дори са разработени специални стандарти за чаена церемония в различните държави.
При китайската чаена церемония(гун фу ча) се използват доста повече прибори, отколкото за японската. Японците пък приравняват пиенето на чай с медитация.
Индийският чай, прочут с дъхавите си аромати и силна потентност, е по-евтин от японския, въпреки че е не по-малко качествен. Това не е учудващо, тъй като Индия е много по-голяма държава и е по-способна да поддържа конкурентни цени.
Трябва да подчертаем, че тук става дума само за черен, зелен и бял чай – т.е. различните методи за приготвяне на отвара от листата на растението Camellia Sinensis (чаен храст, чаено дърво). Билковите чайове, които сме свикнали да приемаме по нашите географски ширини, спадат към съвсем отделна категория.
За разлика от черния и зеления, белият чай е доста по-малко познат на широката публика. Ще се спрем на някои негови характерни свойства, които можем да използваме като полезен елемент в нашата лична диета.
Състав и хранителни показатели на чая
Технология на производство
Когато става дума за така наречения бял чай, всъщност говорим за най-чистата форма на зелен чай. Той се прави, като листата и пъпките от чаеното дърво просто се изсушават. Те не се подлагат на някаква допълнителна обработка.
При това те се берат по-рано, отколкото при другите видове чай. Тогава те все още са покрити с фин бял мъх, откъдето идва и името на чая. Това го прави най-лекият за пиене чай, въпреки че в някои случаи той може да има почти същото или същото количество кофеин, колкото се съдържа и в класическия зелен чай.
Антиоксиданти
Белият чай е силен природен източник на полифеноли. Това са мощни растителни антиоксиданти, ценно допълнение към здравословния начин на живот.
Има данни от научни изследвания, които сочат, че благодарение на тях белият чай би могъл да се използва и като ефективно помощно средство и придружаваща терапия при ракови заболявания, както и за превенция при рисковите групи. Антиоксидантните свойства на белия чай са много по-силни от тези при другите видове чай, дори зеления.
Освен това антиоксидантите ни помагат да се преборим със свободните радикали в тялото, които ни разболяват. Тяхното натрупване може да доведе до развитието на болестни състояния като остеопороза, атеросклероза, артрит и др. Освен това има проучвания, които сочат, че полифенолите съдействат за превенцията на лошия холестерол (LDL).
Козметично приложение
Излишно е да споменаваме, че антиоксидантните качества на чая ни помагат да останем млади и красиви за по-дълго. Кожата ни изглежда освежена и сияеща. Подходящ е както за вътрешна, така и за външна употреба. Той може да се използва, например, за приготвянето на ексфолиант, който помага естествено да избелим кожата на лицето.
Екстрактът от него може да ни предпази и от вредните лъчи на слънцето. Освен това с негова помощ лицето става по-гладко и по-меко. Доказана е и неговата ефективност срещу акне и други възпалителни инфекции.
За предотвратяване на стреса
Също така той е перфектен източник на енергия. Освен това той има свойството да успокоява нервната система, поради което се препоръчва приемът му вместо кафе или по-силен чай, когато сме стресирани.
Здрави зъби и красива усмивка
Освен това той е богат и на флуорид, което го прави много полезен за нашите зъби.
Знаете ли, че…
В Китай наричат белия чай “бай хао ин джън” – бели косъмчета като сребърни игли. Той е характерен за провинцията Фудзиен, където всяка година се отглежда богата реколта от него.
Можем ли да отслабнем с помощта на бял чай и как?
Едно от многото ценни свойства на белия чай е да притъпява апетита към сладко. Това е приятен страничен ефект от неговата способност да регулира инсулиновата резистентност в организма.
Тя представлява процес, при който мускулите и клетките ни не могат да усвоят глюкозата, доставена чрез кръвта, за да си набавят енергия. Поради това панкреасът се активизира, като се опитва да компенсира за това, което на свой ред води до увеличаването на производството на инсулин и покачването на кръвната захар.
Друга незаменима съставка на белия чай, това е холецистокининът – пептиден хормон, който притъпява постоянното чувство на глад, съпътстващо всички диети. Освен това той отговаря за метаболитните процеси, свързани с преработката на протеините и мазнините, попадащи в тялото под формата на хранителни вещества. Балансираните нива на холецистокинин ни гарантират перфектна фигура и елегантен ханш.
Благодарение на тези си свойства той е предпочитана добавка при хранителни режими, целящи намаляване на телесното тегло.
Как се приема и от кого?
В традиционната индийска медицина, според която хората имат различен тип телесна идуховна конституция според енергиите си, белият чай се препоръчва за хората с кафа-доминантна (също наричана капха) природа. Той им дава енергия и им помага да преодолеят вродената си склонност към леност. Освен това той ни помага да преодолеем постоянната нужда от сладко.
Ако имаме нужда да намалим концентрацията на кофеин в белия чай, следва да го смесим с подправки от сорта на джинджифил, чер пипер, канела, кардамон, лимонена трева и др. Перфектно се комбинира и с плодове.
Така хората със сърдечни заболявания могат да заменят кафето и силния чай. Освен това полифенолите в белия чай помагат за отпускането на кръвоносните съдове и също така благоприятстват имунната система.
Има много начини да включим чая в своя ежедневен режим. При това изобщо не е нужно да спрем да ядем, за да постигнем намаляване на теглото и пречистване. Направете го част от своите хранителни навици и ще останете наистина впечатлени.
Ето няколко рецепти за лека и здравословна закуска с бял чай:
- Можете, например, да си правите диетично мюсли с чай и семена чия сутрин. Имайте предвид, че тази комбинация съвсем не е случайна. Епигалокатехин галат, полезно вещество, съдържимо в най-голяма концентрация в белия чай, повишава ефективността си под въздействието на омега-3 мастните киселини, които присъстват в семената чия.
Именно тази съставка на чая стимулира обмяната на веществата и така ни помага да горим калории по-бързо. Ако съчетаем с физическа активност, ще постигнем изумителни резултати.
- Диетично смути – можете да го приготвите по свой вкус, като вместо вода, прибавите чаша освежаващ бял чай. Така ще подсилите детоксикиращите свойства на напитката и тя ще стане още по-здравословна.
- Напитка – класическият начин за приемане на бял чай е, разбира се, под формата на отвара. Пийте я рано сутрин, като гледайте да ставате по едно и също време сутрин.В течение на деня можете да пиете до 3-4 чаши дневно. Ако кофеинът в него е прекалено много за вас, можете следобед да го заменяте с чай от лайка или маточина. Такъв можете да пийвате и преди лягане.
За какъв период?
Около 7 дни на режим с чай са напълно достатъчни. Можете да повторите след 3-4 седмици. През останалото време се старайте да си хапвате умерено, без да прекалявате.
Кога да очакваме резултати?
Резултатите от диетата с бял чай няма да закъснеят. Дори и ако само прибавите чаша от него към дневното си меню, още след месец ще забележите неговия положителен ефект. Ако искате да постигнете повече или имате нужда от бързи резултати, комбинирайте с една добра диета и успоредно практикувайте гимнастика, йога, фитнес.
Предпазни мерки
Когато излизаме на пазар за бял чай, обезателно трябва да помним, че трябва много внимателно да избираме продукцията, която купуваме. В две трети от пакетчетата с произход Китай могат да се намерят остатъци от метали като арсен, алуминий, олово. Внимателно проучвайте сертификатите на всеки чай, който взимат