Кимионът е подправка с пикантен вкус и силен аромат, която присъства в кулинарните традиции на много народи. Има сведения, че тази подправка се е използвала още от времето на Древен Египет.
Малките, продълговати, кафяви семена от кимион са много полезни за профилактика и лечение на различни заболявания и помагат за разнообразяване на храненето, обогатявайки вкуса на много ястия.
Ароматните семена от кимион имат и още едно приложение, което е много важно за желаещите да редуцират теглото си. Може да се ползва кимион за отслабване, без това да има негативни последствия за организма.
По-долу разказваме всичко най-важно за кимона – какво представлява, как да се приема с цел загуба на тегло и какви процеси предизвиква в тялото.
Какво представлява кимионът?
Кимионът (Cuminum cyminum) е едногодишно тревисто растение. Той принадлежи към семейството на магданоза и морковите – Сенникови. Кимионът е култивиран първоначално в страните от Средиземноморието.
В днешно време, кимионът се отглежда най-много в Мароко, Египет, Сирия, Индия, Северна Америка и Чили. Растението има разклонено стъбло с височина около 30 см. Листата му са сложноперести, а цветовете са малки, на цвят са бели или розови и образуват сенници.
Плодовете с вид на семчици са популярна подправка. Вкусът им е леко горчив. Ароматът е характерен и се дължи на високото съдържание на етерични масла.
Кимионът често е бъркан с кима и много хора ги смятат за синоними на едно и също растение. Двете подправки са от едно и също семейство, но се различават.
Всъщност, кимионът има по-остър вкус, цветът му е по-светъл, а семенцата са по-едри от тези на кима. Съществуват още и така наречените семена от черен кимион, но той също е различно растение – това е другото име на билката челебитка (Nigella sativa).
У нас кимионът се среща в диво състояние в някои райони на Североизточна България. Расте в сенчести места и на полусянка. Дивият кимион е с по-едри семена, а вкусът и ароматът му са различни от тези на култивирания. Той има по-високо съдържание на цитронови етерични масла, които имат консервиращ ефект.
Дивият кимион е многогодишно растение с доста по-различни и по-едри листа, които също могат да се използват като подправка на супи и салати – цели или на прах. Понякога се отглежда и като дворно растение. Използва се в традиционната българска кухня като подправка за сушено месо и за суджуци.
Какви са ползите от приема на кимион?
Семената от кимион са изключително полезни поради високото съдържание на витамин Е, който има антиоксидантен ефект и възстановява увредената клетъчна структура. Съдържа още витамин А, витамини от група В, витамин С, а от минералите – желязо, калций, магнезий, селен, цинк и др.
Тази подправка премахва главоболието, помага при стомашно-чревни заболявания, облекчава стомашните колики и метеоризма. Кимионът може да предотврати появата на диабет. Системната му употреба понижава нивата на вредния холестерол и триглицеридите.
Още в древни времена, лечителите предписвали кимион за „женски” заболявания, паразити и бъбречни заболявания. В билколечението той е стимулант, а също и противомикробно средство. Той засилва мъжката сила, подмладява кожата, освежава дъха, активно се бори с безсънието и депресията. В Индия от векове кимионът се дъвче за дезинфекция на устната кухина.
Кимионът може да е много полезен при кашлица, а за облекчаване при белодробни заболявания препоръчват да се дъвчат семена кимион. Това се прави само веднъж на ден като не повече от 6 семенца се дъвчат две минути и след това се изплюват.
Кимионът може да се съхранява дълго – до седем години, но само ако е в плътно затворен контейнер на сухо и тъмно място. Ако се съхранява неправилно, подправката губи своя аромат, вкус и полезни свойства. По-дълго се съхраняват семената, а смленият кимион е добре да е пресен.
Както обикновено при лечебните растения, се задава и въпросът дали употребата му може да има и негативни влияния. Сред противопоказанията за употребата на семена от кимион може да е появата на алергия, тъй като миризливите и тръпчиви семенца е възможно да предизвикат обрив или зачервяване на кожата.
Такива реакции обаче са възможни само при злоупотреба с подправката. Малко вероятно е няколко соленки с по няколко семенца да се окажат сериозен алерген.
Кимионът може да предизвика дразнене при повишена киселинност на стомаха и гастрит. Бременните жени е добре да ограничат употребата му, за да не получат киселини, но от друга страна кимионът увеличава производството на кърма.
Как кимионът помага при отслабване?
Всички, които се борят с наднормено тегло или излишни килограми, знаят колко трудна е тази битка. Специалистите са категорични, че гладуването може да ви навреди, а след него много бързо се връща старото тегло, че и отгоре.
Има и много рецепти с различни хранителни добавки и в някои от случаите се постига ефект, но приеманите препарати не винаги за безопасни.
Кимионът е ефикасно средство за отслабване, при това напълно безвредно, ако, разбира се, не се прекалява с него.
Съчетаването на храната с правилните подправки дава траен ефект зa изгapянe нa мaзнини. Основният начин за намаляване на теглото e ĸaтo се ускори мeтaбoлизмът. Кимионът има тази способност и може да стане неизменна част от диетата ви, когато имате за цел да отслабнете.
Haй-xyбaвoтo e, чe нe сте принудени дa се отказвате от любимите си xpaни. Налага се само да добавите кимиона ĸъм ястията, които консумирате, зa дa зacилитe oбмянaтa нa вeщecтвaтa и peзyлтaтът ще дойде по естествен начин. Препоръчва се да се консумира по 1 чаена лъжичĸa кимион на ден в продължение на три месеца.
Правени са медицински изследвания, че кимионът може да е ценен помощник за здравословно отслабване.
Две групи жени с наднормено тегло участвали три месеца в експеримент, който изисквал да спазват определена диета. През тези три месеца, те трябвало да се хранят балансирано и да приемат 500 калории по-малко от обикновеното за тях.
Единствената разлика била, че дамите от едната група сутрин консумирали чаша нискомаслено кисело мляко с една чаена лъжичка кимион, а контролната група хапвала само кисело мляко без подправката.
Накрая, участничките в експерименталната група се похвалили със свалени около 15% от теглото си, а от другата – само около 5%.
В групата с кимион и кисело мляко са постигнати и други положителни за здравето резултати. Вследствие на диетата е намалял процентът на мастна тъкан на жените и обиколката на талията им е станала по-малка.
Наред с това, кимионът е спомогнал за понижаването на общия холестерол, триглицеридите и лошия LDL холестерол. В същото време са се повишили стойностите на добрия HDL холестерол.
Освен с храна, кимионът може да се приема като отвара.
За приготвянето й са необходими половин литър вода и 1 чаена лъжичка кимион. Водата трябва първо да заври, а като кипне, добавете стритата подправка. След 2 минути се сваля от котлона. Отварата от кимион трябва да престои два часа и след това се прецежда.
Количеството се пие за един ден, като е добре да разделите течността на 5 части и да ги разпределите равномерно през целия ден.
Химическите процеси в тялото, които водят към отслабване при консумация на кимион
Ползата от включването на кимиона в диетата за отслабване се дължи в голяма степен на съдържащите се в него антиоксиданти и фитостероли. В този случай, фитостеролите потискат усвояването на холестерола, приет с храната, което и обяснява по-лесното отслабване.
В допълнение, приемът на кимион за отслабване може да повиши активността на храносмилателните ензими, като потенциално да ускори храносмилането. Подобреният метаболизъм е свързан с по-бързо изгаряне на калории и по-ефективна естествена загуба на тегло.
Не на последно място, кимионът увеличава отделянето на жлъчка от черния дроб. Жлъчката помага за храносмилането на мазнините и други хранителни вещества в червата, помагайки ви да обработвате храната бързо, правилно и здарвословно.
Използване на кимиона в кулинарията
Кимионът има силна характерна миризма и специфичен вкус, което го прави подходящ за добавка към месни ястия. Приложението му също е за овкусяване на различни видове колбаси от кайма или кълцано месо, на домашни наденици и суджуци. В тях подправката се влага смляна.
Кимионът е сред любимите подправки на индийците, характерен е също за мексиканската кухня и за страните от близкия изток. Той е една от съставките на кърито и гарам масала, които придават неповторимия вкус на индийската кухня.
Кимионът се използва за при приготвянето на кисели домати, краставици и зеле. Той се явява универсална подправка, защото може да се добави както към салати и супи, така и към основни ястия. Използва се за поръсване на соленки и други тестени изделия.
Кимион може да се добавя при приготвянето на леща и ориз. Ако желаете ястието да е по-диетично, може да ползвате кафяв ориз. С кимион се подправят печени и задушени зеленчуци и дори овесените ядки, които сервирате за закуска. Отлична добавка е за зеленчукови и месни пюрета и е много подходящ за хумус и гуакамоле.
Може да включите много лесно тази вълшебна подправка в дневното си меню, без да се налага да разучавате сложни нови рецепти.
Най лесно е просто да поръсите салатата си с него. Добавете 1 супена лъжица и към домашната супа, която обичате. Кимионът ще обогати вкуса на принцесите от кайма, които приготвяте за закуска.
Той ще допълни подходящо и маринатата за различни меса. Например може да мариновате свински ребърца с чесън, соев сос, кимион, захар и лют червен пипер. Пробвайте и ще разберете какво сте пропускали досега.
Кимионът отива също на риба и агнешко. Може да мариновате котлети от шаран с настърган лук, кимион на прах, сока на един лимон и зехтин или олио. След като престоят няколко часа, стават перфектни печени на скара.
Тази рецепта е диетична, а вкусът на рибата е неповторим. Много добър резултат се получава и при комбинацията на агнешки котлети с кимион.
Стана ясно, че кимионът е една от подправките, които всяка домакиня е добре да има в шкафа си с бурканчета. А коя рецепта ще ви допадне най-много, ще решите след като се решите да експериментирате в кухнята.
А ето и някои тайни за пълноценно използване на кимиона в кулинарията
Те включват :
- Предварителното пържене на семената от кимион в сух тиган разкрива аромата и вкуса му поради интензивното отделяне на етерични масла.
- Смилането на семената непосредствено преди употреба придава на ястията по-богат вкус и аромат.
- Ако искате да премахнете специфична миризма при готвене на зеле, добавете кимион в тигана, който ще облагороди вкуса на зелевите листа и ще го направи по-приятен.