10 храни, които вредят на чревното здраве

Всички отдавна знаят, че бързата храна не е полезна за човешкото тяло и е по-добре да я изоставим в полза на плодовете и зеленчуците.  Но има няколко категории храни, които са особено опасни за храносмилането и здравето на чревната флора. 

Каква храна според учените се счита за най-вредна за червата ни и защо, можете да разберете в редовете по-долу.

10 храни, които вредят на чревното здраве

Грижете се за червата от най-ранна възраст!

Когато говорим за опасна храна, първо мислим за студентски гастрит или ергенска болест – стомашна язва. Междувременно неотдавнашни изследвания на учени доказаха, че когато ядем каквото и да било, на първо място излагаме червата на риск. 

Не напразно този орган се нарича второто човешко сърце: той е този, който е отговорен за разграждането и усвояването на хранителните вещества, а действието на микроорганизмите, които обитават почти всички негови отдели (т.нар. Чревна микробиота), определя нашия имунитет. 

И така, какво трябва решително да пропуснете в ежедневното си меню, ако искате да имате здрави черва?

Списък на най-вредните храни за здравето на червата

Доброто количество на полезните бактерии и правилно протичащите метаболитни процеси в червата са силно зависими от вида и качеството на храните, които приемаме. Риска от дисбаланс и отслабване на имунната система на организма доказано расте, ако систематично злоупотребяваме със следните храни и напитки.

Колбаси

Кренвирши, колбаси, филе, шунка и други преработени меса съдържат нитрозамини – опасни вещества, консумацията на които може да доведе не само до чревен дисбаланс, но и до тежки заболявания като рак на червата.

10 храни, които вредят на чревното здраве

Кренвиршите и другите преработени меса съдържат много сол, която задържа водата в тялото. Освен това, всички тези продукти съдържат голям процент различни вредни за червата добавки транс мазнини, консерванти, подобрители на вкуса, сгъстители, стабилизатори и др.

Не можете ли да си представите пътуване до селската къща или сред природата без сандвич с любимия ви колбас? Опитайте да го замените с домашно приготвени сандвичи с варено или печено месо.

Пържено месо

В процеса на пържене на всякакъв вид месо се образуват канцерогени. И ако са използвани свинско, агнешко или  говеждо месо, тогава процесът на смилане на такава храна в червата се забавя. Това има пагубен ефект върху лигавицата на червата, причинявайки възпалителни процеси и патологични уплътнения в тъканите.

Повечето от канцерогенните съединения се намират в твърдата кора на пърженото месо, но какво да кажем за запалените месоядни, които са готови да рискуват здравето си, само за да ядат ароматни шишчета или пържоли на скара?

Просто е – не е нужно да рискувате. Печеното месо в плик за печене или увито във фолио има не по-малко добър вкус, като същевременно е доста по-щадящо за здравето на чревната флора.

10 храни, които вредят на чревното здраве

Концентриран алкохол

Дебатът за опасностите от алкохола в медицинските среди не стихва. Но ако ползите от червеното вино все още се обсъждат от учените поради наличието на полезни антоцианини и ресвератрол, които забавят стареенето, то това не може да се каже за редовния прием на водка, коняк, уиски и други силни алкохолни напитки.

10 храни, които вредят на чревното здраве

Всички напитки с високо алкохолно съдържание водят до спиране на червата да абсорбират протеини, витамини и други полезни вещества и микроелементи. Затова не е ли по-безопасно да се откажете от твърдия алкохол в полза на сухото червено вино? Неслучайно то е част от известната средиземноморска диета, която се нарича диетата на столетниците.

Захар

Проучване, публикувано в медицинския журнал Science Translational Medicine показва, че консумацията на захар може да наруши популацията на полезни бактерии в червата. Това прави тялото уязвимо към възпаления на дебелото черво и развитие на различни хронични заболявания на стомашно-чревния тракт, включително болест на Крон. 

И ако това е новина, то приемът на храни, богати на добавена и рафинирана захар има и други вредни ефекти, отдавна потвърдени препотвърдени от науката. От десетилетия учените знаят, че захарта може да въздейства неблагоприятно на метаболизма и инсулиновите реакции – промяна, която може да причини верига от нежелани ефекти в организма.

И други

Други големи групи храни и напитки с неблагоприятно въздействие върху доброто здраве и правилната функция на храносмилателната система са следните няколко.

Подсладени газирани напитки

Газовите мехурчета, заради които обичаме газираните напитки, причиняват подуване на корема, киселини, оригване и метеоризъм. Между другото, газираните алкохолни напитки имат същия ефект. Освен това, подсладената сода е наистина много сладка – всяка чаша съдържа 100-150 допълнителни калории. Те нямат хранителна стойност, а са чиста захар.

Пушени меса

Пушеното месо и риба са с много високо съдържание на сол. Солта задържа течността в тялото, което води до оток. Антиоксидантите, които често присъстват в такива продукти, влияят негативно на микрофлората на стомашно-чревния тракт. Освен това, пушените меса често са много мазни, а консумацията на излишни мазнини е допълнителна тежест за храносмилателните органи.

Чипс 

По принцип, картофеният чипс е нишесте, мазнина и сол. Едно пакетче чипс съдържа до една супена лъжица масло. Приемът на това „гориво“, което дразни стомаха, може да причини киселини, които се усещат като парене и неприятен вкус в устата.

Шоколад

Това лакомство също е много мазно и излишните мазнини в него, както обсъдихме по-горе, могат да причинят киселинен рефлукс. Теоброминът – вещество, открито в излишък в шоколада – има същия ефект.

Транс мазнини

Маргаринът и всички останали храни с високо съдържание на транс мазнини са напълно неестествени продукти за човешкото тяло. Трансмазнините се абсорбират слабо и причиняват дразнене и възпаление на храносмилателния тракт. Диарията, стомашната болка и гаденето могат да бъдат резултат от употребата на мазнини от този вид. 

Подправки и люти сосове 

Редовното дразнене на стомашните стени с остри продукти може да доведе до намаляване на защитната им бариера и развитие на гастрит – възпаление на стомашната лигавица. Пикантните храни също стимулират производството на стомашен сок и могат да доведат до киселини в стомаха – изхвърляне на стомашно съдържимо в хранопровода – особено след обилни хранения.

Тлъсто месо 

Бекон, сочни бургери, хрупкави котлети – всичко това, разбира се, е вкусно. Мазните храни обаче са изпитание за храносмилателната система. Те отнемат много дълго време за смилане. За да се справи с излишните мазнини, стомахът отделя увеличени дози стомашен сок. Това често води до киселини и болки в корема.

Бял хляб

В древни времена само много богати хора са могли да си позволят бял хляб – бедните са яли сив груб хляб с трици. Днес е точно обратното: пълнозърнестият хляб е доста скъп, а най-евтиният препечен хляб е бял. 

В такъв хляб почти няма хранителни вещества – той е беден на витамини, минерали и практически не съдържа протеини и фибри. Но е с високо съдържание на калории, съдържа много захар и нишесте. Деликатният мек хляб е трудно смилаем. 

В червата се подува, което води до запек, тежест в корема и метеоризъм. Разбира се – десетки пъти по-полезни за червата са пълнозърнестите хлябове с повече фибри. 

Последици от яденето на вредни продукти

Ако ядете редовно нездравословни храни, можете да нарушите храносмилателната си система: тялото, опитвайки се да се адаптира към такава диета, ще започне да произвежда много от някои ензими и малко други. 

Полезната микрофлора също ще пострада – броят на помощните бактерии, който поддържат чревния баланс ще намалее и, както във всяка екосистема, други микроорганизми, които не са толкова полезни, ще заемат тяхното място.

Резултатите от тези процеси могат да бъдат много и разнообразни – от спад в имунната защита, през хроничен стомашен дискомфорт, до нежелано наддаване на тегло и затлъстяване.

Как да подобрим чревното здраве?

Известно е, че не само теглото ни зависи от диетата, но и от здравето ни. Лекарите и диетолозите постоянно напомнят за важността да се храним здравословно и балансирано, за да доставим на тялото микро и макроелементите, нужни за правилна функция на всички органи и системи. 

Въпреки всичко, да се откажем от приема на продукти и храни, които се считат за вредни, не винаги е много лесно. 

За да забравите веднъж завинаги за любимите си чипсове, сладкиши и хамбургери, имате нужда от забележителна сила на волята. Но ако не можете да се откажете напълно от тях, опитайте се поне да изключите най-вредните храни или поне да ги включвате в менюто си възможно най-рядко.

За сметка на това, можете да се постараете да обогатите менюто си си храни, богати на пробиотици и пребиотици, фибри и влакнини, които подхранват полезните бактерии в червата. 

Такива храни са например:

  • Сурови зеленчуци и плодове
  • Пълнозърнести зърнени и бобови култури
  • Сурови семена и ядки

Естествени пробиотици, които можете да добавите към трапезата си са кисело мляко, ферментирали храни, ябълков оцет, комбуча, кефир, хляб с квас и др.

За да се радвате на здрава храносмилателна система, в храненето с тези продукти трябва да присъства разнообразие, а размерът на порциите трябва да бъде разумен. 

Направете вашата резервация
starstarstarstarstar