Какво представлява детоксикацията и защо е необходима?
Токсините в организма не са нещо ново – имало ги е винаги, защото са част от процеса на обмяна на веществата. Черният дроб ги преработва, нужните се усвояват, а ненужните се освобождават през червата и бъбреците, чрез потта от кожата, през белите дробове при дишането.
Когато, обаче, токсините са твърде много, както е в съвременния свят, храносмилането е нарушено. Минералите и антиоксидантите са в недостиг, а черният дроб не върши както трябва работата си на „преработвателна лаборатория“ на организма. Нарушават се и ред други функции, свързани с елиминирането на отпадните продукти.
Самите токсини, ако не се неутрализират и изхвърлят, вредят на клетките, объркват нормалната работа на тъканите и на различните органи. От проблемите с натрупването на токсини е застрашено основно населението на градовете – заради промишленото замърсяване, небалансираното хранене и стреса.
На практика детоксикацията е начин да се активират системите на организма да работят по-добре и да елиминират възможно най-много токсини от тялото. Това включва специално съставена диета, която е индивидуална за всеки според състоянието му, спортни натоварвания и различни допълнителни процедури като например козметични за кожата и косата.
По преценка на специалистите, детоксът може да е цялостен за тялото или локален за даден орган – кожа, щитовидна жлеза, кръв, лимфа, черен дроб. Продължителността може да е различна, като колкото е по-дълга, толкова по-съществени са пречистващите промени в организма.
Ясни признаци за токсичност на тялото
Нуждата от “пречистване” обикновено е осезаема, но признаците са толкова флуидни, че често биват игнорирани за дълги периоди от време.
Част от симптомите, които недвусмислено се свързват с натрупването на твърде много отпадни вещества в тялото включват:
- Отпадналост и постоянно чувство за умора
- Главоболие, трудна концентрация и проблеми с паметта
- Подуване на стомаха и забавена перисталтика
- Необяснимо натрупване на килограми без промяна в диетата
- Промени в настроението, разбразнителност и избухивост
- Косопад и лошо състояние на кожата и ноктите
- Лош дъх в устата и неприятна телесна миризма
- Неконтролируем глад за сладки храни
- Повишена секреция, възпаление на синусите и др.
Липсата на информация относно тези симптоми може да ви заблуди и да забави вземането на мерки за правилна детоксикация. Нашият съвет е да не чакате неразположението да прерасне в заболяване, а да спазвате своя детокс режим периодично, използвайте подходящите за целта хранителни продукти и двигателен режим.
Продукти за натурална детоксикация
В детокс храненето могат да се комбинират различни компоненти:
- Прясно изцедени сокове от пресни зеленчуци или плодове
- Зеленчукови или плодово-зеленчукови смутита със сурови семена и ядки
- Храни с високо съдържание на антиоксиданти и диуретици
- Билкови чайове, тинктури и отвари от пречистващи растения
- Пюрета и каши от специално подбрани зърнени култури
- Много пресни плодове и зеленчуци, салати и сурови дипове
- Подбрани твърди храни с детокс подправки и др.
Като ограничения, детоксът най-общо се изразява в липсата на захар и сол, тютюн, алкохол, горещи подправки, рафинирани или силно обработени продукти.
Стъпки за успешен детокс
Изборът на вид и продължителност на детокса трябва да се консултира с лекар, защото метаболитните процеси на практика са в основата на здравето и ако се избере грешен вариант, пораженията могат да са сериозни.
Освен това, заболявания като колит, гастрит, ревматит, артроза, диабет и различни сърдечни болести изискват специализирани диети и за тях трябва да се предоставят предварителни данни.
В режима за детокс се влиза постепенно, като поне месец преди същинското начало е добре да започне ограничаването от вредните продукти, които ще посочи специалистът. Добре е също така захарта и солта да се спрат напълно две седмици преди началото на планирания детокс.
Независимо дали ще ползвате каши за детокс, по-рестриктивна диета или традиционно билколечение, важно е да си осигурите спокойствие, добра хидратация и пълноценна почивка.
Вместо да прекарвате времето си онлайн в социалните мрежи, можете да си организирате леки разходки в планината или занимания по спорт. Така ще направите детокс не само на тялото, а и на ума си – които всъщност са абсолютно взаимозависими.
Оризът и овесът в диетите за детокс
Диетите за детокс са много и разнообразни, но кашите са сред най-използваните наред с плодовете и зеленчуците. Сами по себе си, различните каши за детокс се усвояват лесно и облекчават храносмилането.
Освен това, кашите от ориз и овес например са полезни за пречистването от токсини. Овесът се състои от 10% полизахарид, който стимулира детокса и нормализира работата на стомашно-чревният тракт. Оризът пък е полезен и за черния дроб.
Овесена каша за здраве и детокс
Овесената каша обикновено се консумира на закуска. Тя е полезна за метаболитните процеси в тялото и нормализира перисталтиката на червата.
Всяка сутрин овесена каша с добавени плодове се препоръчва не само при диета за детокс, но и като част от здравословния живот.
Кашата от овес съдържа микроелементи, фибри и витамини, с което укрепва защитните сили на организма. Тя спомага за премахването на натрупани шлаки, свободни радикали и соли, а освен това засищат за дълго.
Приготвянето на овесена каша е лесно:
- За през нощта в студена вода се накисват пет лъжици от ядките, като водата трябва да е 5 сантиметра над тях в съда.
- На сутринта се загрява, но без да се стигне до кипене и е готово за консумация.
- За овкусяване може да се добави малко натурален мед.
Оризова каша за пречистване на тялото
От своя страна, оризът е с изключително богато съдържание на сложни въглехидрати, които подхранват мускулната маса. В сух вид, съдържанието им достига 70 на сто.
Витамините от В групата в ориза имат много ползи за тялото:
- Помагат за устойчивостта срещу на стреса
- Подобряват енергийния тонус
- Активират когнитивната функция и паметта
- Влияят благотворно за нервната и сърдечната система
- Подобряват обмяната на веществата
Оризът е почти без сол, не съдържа глутен, а зърната са 7-8% протеини. Това неизменно го включва в диетата на хората с алергични реакции.
Оризът се препоръчва за профилактика дори на рак заради многото фибри и нишесте, с което се нормализират дейностите на стомаха и червата. Както и овеса, оризът насища и е изключително хранителен.
В диетата за детокс, оризът може да се използва на три пъти през деня – по 100 грама за закуска и обяд и 50 за вечеря.
Например :
- Сутрн, оризът се вари и се приема с чаша кефир или кисело мляко, естествено – нискомаслени. Разрешена е и лъжичка естествен мед.
- През деня с ориза може да се консумира 100 грама немазно месо – риба или пиле, приготвени без мазнини.
- За вечеря се консумира със зеленчуци – може задушени, може и изпечени с малко растително масло.
Абсолютно винаги е по-добре да приготвите ориза си сами, вместо да разчитате на доставка на готов продукт или на разтворима каша. Съдържанието на тези алтернативи е силно съмнително, а потенциалът им за детокс – силно ограничен.
Видове диети за детокс
Диетите за детокс са разнообразни, но могат принципно да се посочат няколко вида.
Има диети само на вода, само на лимонена вода с кленов сироп и добавен лют пипер, сокове и чайове, но около тях има спорове, защото няма възстановителен процес на чревната микрофлора. При някои от тях допълнително се приемат минерали, фибри или пробиотици.
Водната диета например трудно се понася, особено ако се практикува за първи път. Такива експерименти, ако се проведат от необучени хора, могат да доведат до тежки здравословни проблеми.
При лимонената диета пък, където пречистването е от дразненето на червата, поради отсъствието на фибри и храна, вредните вещества могат отново да се абсорбират в повърхността на тъканите. В хода на такава детоксикация няма възстановителен процес на чревната микрофлора и нейните стени.
При полутечната диета освен сокове, се приемат и каши за детокс. За прочистване на тялото се използват хранителни добавки и специални препарати с растителен произход, които играят антипаразитна роля, като насищат тялото с необходими за детокса вещества. Комбинират се с диета от зеленчуци и плодове, обикновено са кратки.
Високите дози премахнат вредните отлагания по червата, елиминират паразитите, стимулират бъбреците, също така и черния дроб, поддържат доброто храносмилане. Вместо капсули има варианти с готови коктейли, направени от натурални съставки с роля на протеин.
Друг вариант е комбинирано хранене с твърда и течна храна. Отпадат храните, които се разграждат трудно, храненето е с прости и пресни, натурални продукти, които действат като антиоксиданти срещу окисляванията и възпаленията.
Цялото това разнообразие позволява на човек след необходимите медицински изследвания и консултация със специалистите, да подбере най-адекватната за състоянието му диета за детокс.