Плодовото смути е съвременна напитка, донякъде получила широка популярност и покрай развитието на технологиите. Тя възниква във втората половина на миналия век, като отначало се предлага заедно със сладоледа по уличните тараби или в големите търговски вериги. 

Постепенно, обаче, с масовата употреба на блендерите в домакинството, пресоването на плодове и зеленчуци под формата на напитка, налага в ежедневното меню на малки и големи пиенето на смути. 

Наименованието на напитката в превод от английски език буквално означава гъста течност, която е приготвена от смлени плодове и зеленчуци. Тъй като е изключително лесна и бърза за приготвяне, тази й характеристика може би е сред най-големите нейни предимства, още повече при начин на живот на бързи обороти. 

Кога и защо смутито може да е вредно?

Консумацията на смути е широко разпространена в наши дни. Пиенето на смути присъства в много диети за отслабване и детокс курсове и се препоръчва поради възможността да се съберат много витамини и минерали в една чаша

Именно затова, с приема на тези плодови сокове все по-често се прекалява, което може да доведе до обратен ефект за здравословното състояние на човек. 

Напоследък често се говори за вредите от плодово смути. Най-вече това се дължи на привикването на стомаха само към течни храни вместо естествената консистенция на твърдата храна. От друга страна, при пресоването на някои плодове, те губят голяма част от полезната структура на своите фибри. 

Причината е, че съществуват разтворими и неразтворими фибри. Първите се усвояват по-лесно, като например пектина при ябълките, който има способността да се преобразува в гелообразно състояние. Вторият вид, както подсказва и наименованието, са неподатливи на разтворимост фибри. 

Такава е целулозата и други, които помагат за по-лесното пречистване на червата и за цялостното подобряване на храносмилателния процес. По тези причини, диетолозите все по-често съветват зеленчуци и плодове да се приемат без каквато и да е термична или механична преработка. 

Здравословният начин на живот изисква организмът да си набавя двата вида фибри. Когато се прекали с блендирания прием на плодовете, те започват да губят голяма част от своите положителни свойства за състоянието на организма: подобряване на перисталтиката, зареждане с витамини и минерали и др.

Вредите от пиенето на плодово смути

Освен по отношение на фибрите, пиенето на смути не бива да замества твърдата храна, от която човек също има потребност. Дъвченето е изключително полезно за организма, защото така могат да се усетят всички вкусове и аромати на храната, да бъдат активизирани сетивата. 

Доказано е, че бавното хранене е по-полезно, а и увеличава периода на ситост. Мит е, че течната храна се усвоява по-добре от стомаха. Напротив, все повече се коментира, че така тя преминава по-бързо и ако е съвсем смляна се пропуска възможността всички полезни съставки и хранителни вещества да се усвоят максимално. 

Защо плодовото смути не е препоръчително при отслабване и детокс?

Почти няма диета за коригиране на телесното тегло или за детокс, която да не включва плодово-зеленчукови напитки. Донякъде това е полезно, но когатото в едно смути преобладават зеленолистните зеленчуци. 

Ако, обаче, то е направено основно от пресни или сушени плодове, много е възможно да е по-калорично, отколкото е необходимо. Това няма добър ефект върху кръвната захар, съответно не е вариант нито за отслабване, нито за детокс. 

Комбинацията от няколко сочни плода или изсушени такива с добавена захар няма как да не повиши гликемичния индекс, което пък предполага логичен ефект върху кръвната захар – нейните нивата се покачват, повече да са приетите калории и съответно са налични всички предпоставки за допълнително трупане на килограми. 

За съжаление, фруктозата не е приятел на пречистването и не е помощник при влизане във форма. Плодовете са много полезна храна, но калориите, въглехидратите и захарите, които съдържат, не бива да не се контролират в диетичното меню. 

Вече стана дума и за ситостта. Колкото повече дъвчем, толкова повече се чувстваме сити. Плодовият сок бързо ще залъже глада, но след кратко време човек отново ще има нужда от калории. За да се избегне тази омагьосан кръг, спасението е да се пие смути, в което преобладават суровите нискокалорични зеленчуци. 

Не е за подценяване и енергията, която е необходима да се смели твърдата храна. Това е процес на ускоряване на метаболизма, което пък води до изгаряне на повече калории. 

Готова храна, която е под формата на напитка от плодове и зеленчуци, може да съдържа полезни витамини и минерали, но те преминават през стомаха и отделителната система без да се активизира тяхната функция. 

Слюнката също има важна роля за разграждането на продуктите, които се приемат. Тя съдържа ензима амилаза, който се характеризира със своите ползи и разграждане на някои болестотворни бактерии.

Вредите от пиенето на плодово смути

Кога и как да консумираме смути?

Краткият отговор на този въпрос е: характерните за напитката смути ползи ще усетим тогава, когато не се прекалява. Да, необходимо е да се говори не просто за рецепти за плодови смутита, но и за правилната употреба на плодовото смути. 

Напитката наистина изглежда идеален вариант, за да се предоставят на организма всички онези полезни вещества, които трудно биха могли да се поемат на едно хранене през деня. Това обаче не означава, че подобно питие може да замени класическата форма на храната. 

Ако обичате смути, то заложете на съставки за приготвяне като спанак, краставица, магданоз, алое вера, моркови, зелени ябълки, мента, ленено семе, чиа, тиквени семки или семена от слънчоглед в комбинация с малко вода или кисело мляко. Зеленото смути е по-здравословният вариант на напитката. 

Може с тази витаминозна бомба да започнете деня си или да е междинна следобедна закуска. Комбинациите с много сладки плодове плюс шоколад, захар, готови сиропи и други висококалорични добавки само ще навредят. Те няма да накарат тялото да заработи в правилен ритъм. 

Препоръчителното съотношение, когато смесвате продуктите за смути е най-малко 70 на сто да са полезните зеленчуци и семена срещу 30% плодове, вода или кисело мляко. Така ще получите бърза храна с плодове и зеленчуци, но тя ще е полезна и съобразена с нуждите на вашето тяло. 

Вредите от пиенето на плодово смути

Ден на смути 

При правилно приготвяне на напитката и следване на точните съотношения и съставки, може да направите детокс ден с течна храна. Добре е тялото да е хидратирано достатъчно добре с чиста вода и да се наблегне на нискокалоричните смутита с преобладаващи свежи и зелени продукти

Добри комбинации са: 

  • Спанак с мента и кокосово мляко; 
  • Магданоз плюс краставица, спанак и малко вода; 
  • Авокадо, семена от чиа и кисело мляко; 
  • Микс от зеленолистни зеленчуци с мента, зелена ябълка и кокосова вода 

Вариантите са многобройни и по-скоро са въпрос на вкус. През разтоварващия ден, закуската може да е по-богата на витамини и минерали, а другите хранения да съдържат зеленчуци и семена, които подобряват обмяната на веществата и помагат да се отделят токсините от организма. 

Полезни добавки в такава ситуация са :

  • Какаовите зърна 
  • Лененото семе 
  • Тиквените семки 
  • Кокосът 
  • Овесените ядки 
  • Киселото мляко 
  • Суровите бадеми и други подобни 

Примерни рецепти за полезно смути

Спаначено смути 

Една шепа бейби спанак плюс 2 зелени ябълки се блендират с малко вода и към тях се прибавят сурови тиквени семки. На вкус може да разредите с малко прясно изцеден лимонов сок.

Коприва в чаша

Към една купа коприва се прибавя връзка магданоз и едно добре узряло авокадо. При пресирането може да се прибави малко вода или бадемово мляко, колкото да се смелят продуктите.

Кейл смути

Две чаши замразен кейл (може и листа от пресен) плюс една супена лъжица ленено семе се блендират с чаша кокосово мляко и един банан. Вместо мляко може да комбинира с портокалов сок или лимон с вода. 

Вредите от пиенето на плодово смути

Червено и зелено 

Основните съставки на това смути са сокът на един нар и две купички зеленолистни растения. Към тях се добавят няколко листа мента и един банан, ако искате по-голяма плътност. Той може да бъде заместен с авокадо. Лъжица овесени ядки също ще придаде плътност. 

Зелена свежест 

Смесете различни зеленолистни зеленчуци с малко вода, половин краставица и една ябълка. Подходящ микс са спанак, маруля, зеле, селъри или броколи. Те се съчетават добре с кисело мляко, ленено семе или чиа. За по-добър вкус помага ментата, която придава допълнителна свежест и уникален вкус. 

Канелата, куркумата, джинджифилът също са полезни и допълващи вкуса съставки. По отношение на плодовете, има такива, които са доказани антиоксиданти и са полезни. Например, подходящи са боровинките, касисът и нарът.

Кога да забравим за плодовото смути

Хората с хронични заболявания на стомаха и отделителната система е по-добре да не употребяват плодово смути. Възможно е тази течна храна да обостри колики, спазми и други подобни състояния. Това често се случва при наличие на гастрит или язва. 

Особено рискована е консумацията на смути на гладно. Освен това, напитката не бива да се счита като заместител на приема на витамини и още полезни вещества под друга форма или с други храни. 

Когато едно смути е на плодова основа, то съдържа много въглехидрати, които не са полезни при наднормено тегло, диабет, сърдечни заболявания или смущения в обмяната на веществата. Пийте смути, но с мярка и преценявайте кои съставки вътре са полезни за природосъобразния ви начин на живот. 

Зеленчуковите коктейли имат поне 40% по-малко калории от соковете от блендирани плодове. Осен това, не прибягвайте до допълнения като готови сиропи, шоколад или обработени с бяла захар продукти. Свежите и сурови зеленчуци ще ви помогнат да се усещате тонизирани и да бъдете здрави.

Направете вашата резервация
starstarstarstarstar